ERKEN HAHBER - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, dünya nüfusunun yüzde 15'inin 15 ila 29 yaşlarında olduğunu belirterek, "Genç nüfusun bu kadar yoğun olması, önümüzdeki dönemde hem iş hayatında hem sosyal ve kültürel yapımızda yaşanacak değişimlere gençlerin taleplerinin yön vereceğini gösteriyor." dedi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup öncülüğünde, "Geleceğin Sinyalleri-Jeopolitik, Ekonomi, Bilim, Teknoloji, Çevre ve İnsan" temasıyla düzenlenen 6. Ege Ekonomik Forumu, İzmir Ekonomi Üniversitesinin (İEÜ) ev sahipliğinde başladı.

Özgener, İEÜ Konferans Salonu'ndaki etkinliğin açılışında, büyümenin kaynakları arasında nitelikli ve sürekli gelişime açık iş gücünün başat rol oynayacağını ve bunun anahtarı olan gençlerin her alanda desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Forumda, 99 yıl önce düzenlenen İzmir İktisat Kongresi'nden bugüne, dönüşen küresel yapı karşısında Türkiye'nin ekonomi politikalarının ve bundan sonra büyümenin kaynaklarının neler olabileceğinin tartışılacağını aktaran Özgener, değişen dünya dengeleri çerçevesinde sürdürülebilir kalkınma politikaları, döngüsel ekonomi, planlı üretim, dijital tarım ve temiz enerjinin ön plana çıkacağını öngördüklerini bildirdi.

Altın kazandırdı, borsa kaybettirdi Altın kazandırdı, borsa kaybettirdi

Özgener, yeni eğilimlerin özel sektöre egemen olacağı bu dönemde yeşil ekonomi, girişimcilik, inovasyon ve dijitalleşme, risk yönetimi gibi konulara daha çok odaklanılması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu değişim ve dönüşüm döneminde yetişen yeni kuşakların, dünyamızın geleceği açısından kritik bir öneme sahip olduğu gerçeğini de yadsımamalıyız. Dünya nüfusunun yüzde 15'i yani 1,2 milyar insan 15 ile 29 yaş arasında. Genç nüfusun bu kadar yoğun olması, önümüzdeki dönemde hem iş hayatında hem sosyal ve kültürel yapımızda yaşanacak değişimlere gençlerin taleplerinin yön vereceğini gösteriyor."

- "Doğru lider, doğru takım, doğru bütçe, doğru süre ve doğru zaman"

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise ülkelerin, uluslararası ticaretten daha çok pay almak için çalıştıklarına dikkati çekerek, Türkiye'nin dış ticaret dengesini lehine çevirmek için katma değeri yüksek ürün ve hizmetler üretmek zorunda olduğunu belirtti.

Aşkar, İEÜ'nün 2001 yılında kurulduğunu ve şimdiye kadar yaklaşık 22 bin mezun verdiğini kaydederek, "Bunun yüzde 10'u kendi işinde çalışıyor. 20 öğrencimiz de yurt dışında şirket kurmuş durumda. Ülkelerin nitelikli iş gücü oluşturmaya ihtiyacı var. Ayrıca düzgün iş gücü yetiştirme planlamasına da ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Şirketler hukukunda, yüksek katma değerli ürün üreten şirketler için özel yapılara ihtiyaç olduğunu ifade eden Aşkar, "Mevcut durumda bu tür elemanları içeri almak, uzun süreli hisse vaadi ile ortak yapmak dolaylı biçimde oluyor ancak yurt dışındaki gibi esnek yapılara ihtiyacımız var. Bir işi düzgün yapmak ve başarılı biçimde tamamlamak için benim 5'li bir formülüm vardır: Doğru lider, doğru takım, doğru bütçe, doğru süre ve doğru zaman." diye konuştu.

Program, konuşmaların ardından Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelle devam etti.

Forum, 9 Aralık'ta sona erecek.