EKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Arkadaşının doğum günü kutlamasına gideceğini belirttikten sonra Şırnak'ın Uludere ilçesinde, 18 Ağustos’ta kaybolan 17 yaşındaki Firdevs Babat’ın cansız bedeni 20 Ağustos’ta Şırnak-Uludere yolunun 15’inci kilometresinde Hezil Çayı'nda bulundu. Yapılan incelemelerde de Babat'ın öldürüldükten sonra cenazesinin Hezil Çayı’na atıldığı ortaya çıkmıştı. 
Başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıklan sonra emniyette susma hakkını kullanan Ahmet Babat savcılık sorgusunda ise Firdevs Babat’ı öldürdüğünü itiraf etmişti.
Firdevs Babat’ın öldürülesi ile ilgi Şırnak 3’üncü Ağır ceza Mahkemesinde bu gün ilk duruşması görüldü. Firdevs Babat’ın katil zanlısı Ahmet Babat duruşmaya SEGBİS ile katılırken, Babat’ın avukatı can güvenliği nedeni ile duruşmaya katılmazken, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği Avukatı Hediye Gökçe Baykal, Dayanışmanın Kadın Hali Derneği, Rosa Kadın Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Gaziantep Barosu, Diyarbakır Barosu ve Şırnak Barosu davaya müdahil olmak için mahkeme heyetine talepte bulundu. Ayrıca HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir duruşmayı takip etti.
23 Ocak’ta Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe ile can güvenliği nedeni ile davanın naklini talep eden sanık Ahmet Babat, “Avukatım can güvenliği nedeni ile duruşmaya katılmadı. Can güvenliğimiz nedeni ile davanın naklini talep ediyorum” dedi.

Dava savcısı verdiği mütealada, sanık Ahmet Babat’ın verdiği dilekçeyi göz önünde bulundurarak, tutukluluk halinin devamına ve davanın can güvenliği nedeni ile nakil yapılması yönünde karar verilmesini talep etti. 

Firdevs Babat’ın babası Tamer Babat ise savcının bu talebine tepki göstererek; “Ne Ahmet’in nede ailesinden hiç kimsenin can güvenliğinden yana bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Ahmet’in ailesi ile aynı yerde yaşıyoruz. Bugüne kadar aramızda herhangi bir sorun yaşanamamıştır. Davanın başka bir yere nakledilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz” dedi.

Firdevs Babat’ın ve Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği Avukatlarından Hediye Gökçe Baykal ise; “Savcının tutukluluk halinin devamına katılıyoruz. Ancak davanın nakli hakkında verilen mütealaya kesinlikle katılmıyoruz. Bugüne kadar her iki aile arasında en ufak bir tartışma dahi yaşanmamıştır” dedi. 

Kütahya'da ambulans devrildi: 3 yaralı Kütahya'da ambulans devrildi: 3 yaralı

Mahkeme Başkanı, savcının verdiği mütealayı ve sanık Ahmet Babat’ın can güvenliği nedeni ile davanın nakledilmesi için verdiği dilekçeyi göz önünde bulundurarak, dava dosyasını Adalet bakanlığına gönderdi. Adalet bakanlığı tarafından davanın başka bir yere nakledilmemesi durumunda davanın 10 Mayıs 2023 tarihine Şırnak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülmek üzere duruşmayı erteledi. 

Ayrıca sanık Ahmet Babat’ın ağabeyi Ramazan Babat’ın bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesine, duruşmaya katılmaması halinde zorla mahkemeye getirilmesine karar verildi.