ERKEN HABER - Devletin itibar sınavı olarak görülen Sinan Ateş cinayetinde kritik aşama kat edildi. Tetikçiyi olay yerinden kaçıran ve iki kez serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş ile Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel bir ay sonra tutuklandı. ‘Zor dosya’da her gün bir başka vahim iddia ortaya atılırken kilit isim konumundaki firari tetikçinin bir an önce yakalanmasına dönük beklenti arttı.

SİNAN ATEŞ’İN GELİŞİ GİDİŞİ DAKİKA DAKİKA RAPOR EDİLMİŞ

Kararla birlikte soruşturmada tutuklu sayısı 17’ye yükseldi. Bir aydır firari olan tetikçi Eray Özyağcı’nın yakalanmasıyla düğümün büyük oranda çözüleceği belirtildi. Öte yandan cinayetin organize şekilde işlendiğine işaret eden bir iddia daha yansıdı. Buna göre organizatör olduğu kaydedilen Doğukan Çep’in, dört adamı Ateş’in ofisinin önünde dört gün keşif yaptı. Ateş’in geliş gidiş saatleri, aracını bıraktığı yer dakika dakika rapor edildi.

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

2019-2020 yılları arasında Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı olan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş cinayeti soruşturması kapsamında iki zanlı daha tutuklandı. Soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 17 oldu. Bu arada, gözaltında bulunan şüphelilerden avukat Serdar Öktem’in emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt ile 30 Aralık 2022’de Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi’nde bir binadan çıktığı sırada motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğramıştı. Saldırıda Bozkurt omzundan yaralanırken, Ateş kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

YENİ TUTUKLAMALAR GELDİ

Soruşturma kapsamında 25 Ocak’ta gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel tutuklandı. Demirbaş’ın, cinayet akşamı MHP Mersin Milletvekili, eski Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz ile aynı evdeyken gözaltına alındığı ancak savcılık talimatıyla serbest bırakıldığı iddia edilmişti. Demirbaş ile birlikte cinayet kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerin avukatlığını yapan Serdar Öktem ve Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel de gözaltına almıştı. 

AZMETTİRİCİ VE TETİKÇİNİN AVUKATI DA TUTUKLANDI

Soruşturma savcısının izine çıkarılması ve ikinci savcının dosyaya atanmasının ardından Demirbaş, geçen hafta savcılığa ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Demirbaş’ın, Sinan Ateş cinayetinin tetikçisi olduğu belirtilen ve henüz yakalanamayan Eray Özyağcı’nın saldırıdan sonra olay yerinden kaçışını organize ettiği öne sürülüyordu. Öte yandan cinayetten tutuklanan Doğukan Çep, MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ve firari tetikçi Eray Özyağcı’nın geçmişte avukatlığını yapan Serdar Öktem’in emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.  

EMRE YÜKSEL İSMİ TARTIŞMAYA YOL AÇTI

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel’in MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın’ın özel kalem müdürü olarak çalıştığı belirtilse de Yalçın bu iddiayı yalanlamıştı. Yalçın, gözaltına alınan Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Yüksel’in aynı zamanda kendisinin özel kalem müdürü olduğuna dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını savunmuştu. Soruşturmadan sorumlu Başsavcı Vekilliğine Durdu Özer getirilmişti.

TOLGAHAN DEMİRBAŞ BU KEZ TUTUKLANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı yürüten savcının değiştirilmediğini, ilave bir savcı daha görevlendirildiğini açıklamıştı. Demirbaş, soruşturma savcısının izine çıkarılması ve ikinci savcının dosyaya atanmasının ardından geçen hafta savcılığa ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Daha önce de iki defa serbest bırakılan Demirbaş hakkında “Şüpheliyse neden bırakıldı?” soruları gündeme gelmişti. 

DW Türkçe’nin aktardığına göre Demirbaş’ın cinayetten sonra Gölbaşı’nda kullandığı ve tetikçiyi bilinmeyen bir yere götürdüğü iddia edilen çakarlı araba MHP adına tahsisli çıkmıştı. Demirbaş’ın ifadesinde suçlamaları kabul etmediği belirtilmişti.

MHP YİNE SİNAN ATEŞ’İN ADINI ANMADI

İzmir'de 3.7 büyüklüğünde deprem İzmir'de 3.7 büyüklüğünde deprem

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Sinan Ateş’in ismini anmadan suikast üzerinden MHP’ye yönelik bir karalama kampanyası başlatıldığını iddia etti. Yalçın, “Yargıya intikal etmesine rağmen kendini adli makamların, yargı mercilerinin, hâkim ve savcıların yerine koyan muarızlarımız bir tür toplumsal linç teşebbüsüne girmişlerdir” dedi.

Yazılı açıklama yapan Yalçın “Menfur bir suikast üzerinden siyasi çıkar elde etme çabasındaki izansızlar, zan altında bıraktıkları masum ve suçsuz insanların ailelerini ve çocuklarının duygularını bile göz ardı etmektedir” ifadelerini kullandı.

Yalçın, 14 Mayıs seçimini de hatırlattığı açıklamasında “14 Mayıs 2023 seçimlerinde Türkiye; Yalan ve iftira, entrika ve kaos endüstrisine yatırım yapan muhalefetin siyaset borsasındaki hisselerine itibar etmeyecektir. 14 Mayıs akşamı sandıkta zillet hülyaları değil, millî irade gerçeği tecelli edecektir” görüşüne yer verdi.

SUİKAST ÖNCESİ DÖRT GÜN KEŞİF

Gazeteci Timur Soykan, suikasta dair bazı ayrıntıları sosyal medya hesabından paylaştı. Suikastın tutuklanan organizatörü, ‘Dodo’ lakaplı Doğukan Çep’in ifadesine ulaştığını belirten Soykan “Çep’in adamı Suat Kurt, Sinan Ateş’in ofisi önünde dört gün keşif yaptı” dedi. Soykan, şunları kaydetti: “Çep suçlamaları reddediyor ama sorulardan cinayet organizasyonuna ulaşıyoruz.

Buna göre; Çep’in adamı Suat Kurt, Sinan Ateş’in ofisi önünde 4 gün keşif yaptı. Ateş’in geldiği, gittiği saatleri, aracını park ettiği yeri sürekli bildirdi. Cinayetten hemen önce yürüdüğü yönü bile söyledi. Bu sırada tetikçiler pusudaydı. Bu organizasyon sanıkların ‘Dövecektik’, ‘Bacağından vuracaktık’ savunmalarını da çürütüyor.”

İSTİFALAR 17 BİNE DAYANDI

Sinan Ateş’in öldürülmesinin ardından sosyal medyada dikkat çeken istifaların hızı kesilmiyor. Ateş’in öldürülmesinden sonra MHP’de istifaların ardı arkası kesilmezken üye sayısının ise 480 bin 584’ten bugün itibariyle 464 bin 92’ye düştüğü görüldü. Yargıtay’ın verilerine göre MHP bu süreçte 16 bin 492 üye kaybetti.

ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKAN YARDIMCISINA DA TUTUKLAMA

Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in katledilmesinde hâlâ karanlıkta noktaların kalması eleştirilere yol açtı. Akşener “Örtbas var” suçlamasını yöneltti. Tepkilerle birlikte MHP’li vekilin evinde ortaya çıkan ve iki kez yakalanıp bırakılan Tolgahan Demirbaş tutuklandı. Tetikçiyi başkent dışına çıkardığı belirtilen şüpheliyle birlikte Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı olduğu ileri sürülen Emre Yüksel de cezaevine gönderildi.

SİNAN ATEŞ’İN GELİŞİ GİDİŞİ DAKİKA DAKİKA RAPOR EDİLMİŞ

Kararla birlikte soruşturmada tutuklu sayısı 17’ye yükseldi. Bir aydır firari olan tetikçi Eray Özyağcı’nın yakalanmasıyla düğümün büyük oranda çözüleceği belirtildi. Öte yandan cinayetin organize şekilde işlendiğine işaret eden bir iddia daha yansıdı. Buna göre organizatör olduğu kaydedilen Doğukan Çep’in, dört adamı Ateş’in ofisinin önünde dört gün keşif yaptı. Ateş’in geliş gidiş saatleri, aracını bıraktığı yer dakika dakika rapor edildi.