ERKEN HABER - Sinan Ateş dosyasında kuşku duvarı aşılamıyor. Organize infazın ardından tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı ileri sürülen Tolgahan Demirbaş üçüncü kez gözaltına alındı. Demirbaş, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Sinan Ateş suikastında tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkardığı ileri sürülen ve MHP’li vekilin evinde yakalandığı belirtilen Tolgahan Demirbaş tekrar gözaltında. Demirbaş ile birlikte cinayet kapsamında tutuklanan bazı şüphelilerin avukatlığını yapan Serdar Öktem de gözaltına alındı. Tetikçi Özyağcı yaklaşık bir aydır firari.

YAKALA-BIRAK DÖNGÜSÜ

Ankara’nın Çankaya ilçesinde 30 Aralık günü motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Sinan Ateş suikastında kritik gelişme yaşandı. Cinayetin tetikçisi olduğu iddia edilen Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkarttığı belirtilen ve daha önce iki kez gözaltına alınıp yeni atanan savcı tarafından serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş ile avukat Serdar Öktem ve bir MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın özel kalem müdürü olan Emre Y. gözaltına alındı.

"Su Seferberliği" başlatılıyor "Su Seferberliği" başlatılıyor

Ateş’in 30 Aralık’ta Ankara’da öldürüldüğü cinayete ilişkin açılan soruşturmada Tolgahan Demirbaş yine gözaltına alındı. Demirbaş’ın suikast akşamı MHP Mersin Milletvekili ve Ateş’ten önceki Ülkü Ocakları Başkanı Olcay Kılavuz ile aynı evde bulunduğu sırada gözaltına alındığını ve soruşturma savcısının sözlü talimatıyla bırakıldığı belirtilmişti.

Demirbaş, soruşturma savcısının izine çıkarılması ve ikinci savcının dosyaya atanmasının ardından geçen hafta savcılığa ifade verdikten sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Demirtbaş’ın, Ateş cinayetinin tetikçisi olduğu belirtilen ve henüz yakalanamayan Özyağcı’nın saldırıdan sonra olay yerinden kaçışını organize ettiği öne sürülüyordu.

Cinayetten tutuklanan Doğukan Çep, MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ve firari tetikçi Özyağcı’nın geçmişte avukatlığını yapan Serdar Öktem de gözaltına alındı. Gazeteci Alican Uludağ, Serdar Öktem ile ilgili olarak, “MHP’li Avukat Serdar Öktem, cinayetten tutuklanan Doğukan Çep, MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk ve firari tetikçi Eray Özyağcı’nın geçmişte avukatlığını yapıyordu” bilgisini paylaştı.

Gözaltına alınan üç şüphelinin Ankara Emniyeti’ndeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edilmeleri bekleniyor. Soruşturma kapsamında şu ana kadar 15 kişi tutuklandı. Soruşturmadan sorumlu Başsavcı Vekilliğine Durdu Özer getirilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı yürüten savcının değiştirilmediğini, ilave bir savcı daha görevlendirildiğini açıklamıştı.

İKTİDARDAN DOYURUCU AÇIKLAMA GELMEDİ BAHÇELİ ‘İŞİNE BAK’ DEDİ

Başkent’in göbeğinde Ülkü Ocakları eski Başkanı Sinan Ateş’in organize planla infaz edilmesinin üstünden dört hafta geçmesine, 15 şüpheli tutuklanmasına rağmen tetikçi yakalanamadı. İktidar kanadından kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama gelmedi. MHP’yle bağlantılı kişilere ilişkin iddialar sonrası Bahçeli’nin soru soran muhabire “İşine bak” tepkisinin ardından partililerin sert tavrı muhalefetin eleştirilerine yol açtı.

İKİ KEZ YAKALANIP SERBEST BIRAKILAN KİLİT İSME ÜÇÜNCÜ GÖZALTI

Devletin ‘itibar sınavı’ olarak görülen dosyada bir dikkat çeken gelişme daha yaşandı. MHP milletvekilinin evinde gözaltına alınmak istenen ve firari tetikçiyi saldırıdan sonra Ankara dışına çıkardığı belirtilen Tolgahan Demirbaş yakalandı. Demirbaş’ın daha önce iki kez gözaltına alınıp bırakılması ‘Şüpheliyse neden bırakıldı?’ sorusuna yol açtı. MHP’de özel kalem müdürü olan Emre Y. ile avukat Serdar Öktem de gözaltına alındı. 

Gazeteci Timur Soykan'da şu soruların cevabını aradığını yazdı.

Soru 1: Gözaltına alınan Emre Yüksel, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı. Yani Sinan Ateş ile arasında büyük gerilim olan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım'ın yardımcısı. Emre Yüksel'in cinayetle bağlantısı nedir? Ahmet Yiğit Yıldırım’ın bu bağlantıdan haberi var mıydı?

Soru 2: Gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş, cinayetten birkaç gün sonra MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un da bulunduğu evde gözaltına alınmıştı. Tolgahan Demirbaş’ın İstanbul’dan gelen tetikçileri, Ankara dışına çıkardığı iddia ediliyor. Yani doğrudan cinayetle bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Tolgahan Demirbaş’ın katillerle kamera görüntüleri tespit edildi mi? Bu konuda savcılığın elindeki deliller neler?

Soru 3: MHP milletvekili Olcay Kılavuz, Tolgahan Demirbaş’ı polislere vermek istememişti. Polislere “Siz gidin sahibiniz gelsin” diyerek hakaret ettiği öne sürülüyor. İddiaya göre; Olcay Kılavuz, savcılıkta ifade bile vermeden Tolgahan Demirbaş’ın serbest bırakılmasını sağladı. Bu doğruysa çok büyük skandaldır. Bu karara imza atanlar kimlerdir? Tolgahan Demirbaş’ın bırakılması için kimler devreye girdi? MHP Milletvekili Olcay Kılavuz’un bu cinayetle bağlantısı nedir? Daha sonra tekrar gözaltına alınan Tolgahan Demirbaş’ın adli kontrolle serbest bırakılmasında kimler etkili oldu?

Soru 4: Gözaltına alınan Avukat Serdar Öktem, Eski Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı. MHP milletvekili adayı. Hem tetikçileri ayarlayan Doğukan Çep’in hem de çeteye para gönderdiği tespit edilen MHP İstanbul İl Yöneticisi Ufuk Köktürk’ün avukatıydı. Onun da cinayetten birkaç gün sonra gözaltına alınıp serbest bırakıldığı iddia ediliyor. Serdar Öktem’i 26 gün boyunca kimler korudu? Nasıl ve kimler tarafından serbest bıraktırıldı? Doğukan Çep ve tetikçilerle bağlantıyı Serdar Öktem mi kurdu?

Soru 5: Doğukan Çep ile İstanbul’daki bir otoparkta buluşan iki özel harekat polisi, tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara’ya götürmüştü. Siyasi cinayetin tetikçisine korumalık ve şoförlük yapan polislere talimatı kim verdi? Bu polislerin kimlerle bağlantıları var?

Soru 6: Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı yürüyüş yapan Hasan Ferit Gedik’i öldüren ve bununla birlikte uyuşturucu, çete suçlarından 62 yıl hüküm giyen Doğukan Çep, 4 yıl boyunca neden yakalanmadı? Firariyken silahla mekan basan, çek senet tahsilatı yapan, İstanbul’un en işlek yerlerinde rahatça gezen Doğukan Çep’i kimler koruyordu?

Soru 7: Cinayet Ankara’nın göbeğinde, her yanında kamera, adım başı polis olan Çukurambar’da işlendi. Tetikçi Eray Özyağcı ve motosikleti kullanan Vedat Balkaya buradan nasıl kaçabildi? Tetikçi Eray Özyağcı neden halen yakalanmadı?

Soru 8: Sinan Ateş ile şu an Ülkü Ocakları Genel Başkanı olan Ahmet Yiğit Yıldırım arasında büyük gerilim vardı. Sinan Ateş’i destekleyen eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel’e 15 Mart 2022’de 10 kişilik bir grup saldırmıştı. Çağrı Ünel silahla ateş açarak Emrullah Kaplan isimli Ülkü Ocakları üyesini öldürmüştü. Bu saldırının talimatını kimler vermişti? Sinan Ateş’in öldürülmesi bu olayın intikamı mıydı? Cinayetten çok kısa süre önce sosyal medya hesaplarından Sinan Ateş’i tehdit eden Ülkü Ocakları yöneticileri hakkında işlem yapılacak mı? Sinan Ateş cinayetinden önce ülkücü gruplar, çok sayıda gazeteci, siyasiye saldırılar düzenlendi. Bu saldırıların talimatını kimler vermişti? Yargılanacaklar mı?

Soru 9: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli neden cinayeti kınamadı, niçin taziye yayınlamadılar? Sinan Ateş’in cenaze törenine katılmamaları için MHP’li vekillere ve Ülkü Ocakları yöneticilerine neden talimat verildi? Böylesi cüretkar ve aleni cinayeti örtme girişimiyle kimler ve neden korunuyordu?

Soru 10: Sinan Ateş cinayetinin talimatını verenler yakalanacak mı?

Çok cüretkar ve aleni şekilde Sinan Ateş cinayetini örtmeye çalışan iktidarın bu olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasına izin vermeyeceği aşikar.

Ancak Sinan Ateş cinayeti, daha geniş kesimlerin Türkiye’nin içine sürüklendiği karanlıkla yüzleşmesine neden oldu. Geçmişte siyasi cinayetlere sessiz kalan, adaletsizliğe göz yumanlar da artık bu yılanın herkese dokunacağını görüyor, bunun acısını yaşıyor. Mafyalaşan sistem ile toplumun hesaplaşması kaçınılmaz oluyor.