ERKEN HABER - Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran'da bulunan elçilik çalışanları ve ailelerinin ülkeden tahliye edileceği belirtildi. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Bakü'nün "terör eylemi" olarak nitelendirdiği bir saldırıda silahlı bir kişinin bir güvenlik görevlisini öldürmesi ve iki kişiyi de yaralamasından iki gün sonra, Azerbaycan'ın İran'daki büyükelçilik çalışanlarını ve aile üyelerini tahliye edeceğini açıkladı.

İran polisi tarafından saldırı sonrasında yapılan açıklamada, yetkililerin bir şüpheliyi yakaladıkları ve saldırganın bunu eylemi politik değil bireysel bir motivasyonla gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde durduklarını söyledi.

Olay, İran'ın Azeri azınlığa yönelik muamelesi ve Azerbaycan'ın bu ay İsrail'e ilk büyükelçisini atama kararı nedeniyle komşu ülkeler arasında artan gerilimin ardından yaşanmıştı.

Fransa'da polis göstericilere müdahale etti: 70 gözaltı Fransa'da polis göstericilere müdahale etti: 70 gözaltı

Saldırının ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı İran'ın Bakü'deki büyükelçisini çağırarak adalet talep ettiğini ve büyükelçilik çalışanlarını Tahran'dan tahliye edeceğini açıklamıştı.

Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada, silahlı saldırının Tahran'ın daha iyi güvenlik çağrılarına kulak vermemesinin bir sonucu olduğunu söylemişti.

Karısının elçilikte tutulduğuna inanıyormuş

İngiliz haber ajansı Reuters tarafından elde edilen güvenlik kamerası görüntülerinde saldırganın elçilik binasına zorla girdiği ve üçüncü bir elçilik çalışanı tarafından yakalanmadan önce iki kişiye ateş ettiği görülüyor. Saldırgan olarak teşhis edilen kır saçlı bir adam, daha sonra İran devlet televizyonunda elçilikte tutulduğuna inandığı Azeri eşinin serbest bırakılmasını sağlamak için harekete geçtiğini söylerken görüntülendi.

Adamın kızı olarak tanımlanan genç bir kadın ise annesinin Azerbaycan'da olduğunu belirtti.

Devlet medyası, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin olayla ilgili "kapsamlı bir soruşturma" yapılması çağrısında bulunduğunu ve Azerbaycan'a ve ölen kişinin ailesine taziyelerini ilettiğini söyledi.

Ne olmuştu?

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı cuma günü Azerbaycan’ın İran’daki büyükelçiliğine silahlı saldırı düzenlendiğini ve 1 kişinin hayatını kaybettiğini, iki kişinin de yaralandığını duyurmuştu.