ERKEN HABER - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Genel Dahiliye Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Üyesi Dr. Oğuz Abdullah Uyaroğlu, Covid-19 süreci, influenza (grip), influenza aşısı ve immün sisteminin kuvvetlendirilmesine ilişkin ayrıntıları anlattı.

grip

İnfluenzanın üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bir virüs olduğunu ifade eden Uyaroğlu, “Soğuklar başladı, kış aylarına yaklaşıyoruz. Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle de hastanelere başvurularda çok belirgin bir artış var. Nezle ve grip ayrımını yapmak çok önemli. Her ikisini de ‘Nezle oldum' ve 'Grip oldum’ diye birlikte söylüyoruz. Nezle daha çok rhinovirüs (nezle virüsü) ve diğer virüslerle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu yapıyor.

Cezaevinden çıkan sahte doktor görüntülendi Cezaevinden çıkan sahte doktor görüntülendi

Hastalar; halsizlik, yorgunluk, öksürük, kas ağrıları ve burun akıntısı gibi semptomlarla bize başvurabiliyorlar. Ama bunların etkeni influenza değil. Nezle için ‘paçavra hastalığı’ da diyoruz. Çoğu zaman o da gerçekten hastaları yatırabiliyor ama influenzadan farkı var. İnfluenza, aynı şekilde üst solunum yolu hastalığına neden olabildiği gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor. Yani zatürreye, akciğer tutulumuna ve eğer yaşlıysanız, kronik hastalığınız varsa zatürre nedeniyle çok ciddi komplikasyonlara (istenmeyen etkiler) neden olabiliyor. Yoğun bakım yatışlarına hatta ölümlere de neden olabiliyor” diye konuştu. 

nezlegrip2

"EYLÜL AYINDAN İTİBAREN HASTALARIN AŞILANMASINI ÖNERİYORUZ"

Her yıl dünyada 3 ile 5 milyon kişinin influenzaya yakalandığını ve 300 ile 500 bin kişinin influenzadan hayatını kaybettiğini ifade eden Uyaroğlu, “Kuzey ve Güney Yarım Küre’de grip mevsiminin ayları değişmek üzere ülkemizde eylül ayının başlangıcından itibaren görüyoruz ve bu süre mart ayına kadar, hatta nisan ayının başlarına kadar devam ediyor. O yüzden bizler, eylül ayından itibaren hastaların aşılanmasını öneriyoruz, özellikle risk grubundakilerin. Bunlar; 65 yaş üstünde olan herkes, ama 65 yaşın altında da kronik akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, diyabeti olanlar ve obezite gibi kronik hastalığı olanlar risk grubundadır. Gebeler yine ciddi bir risk grubu. Ayrıca çocuklar da yine influenzadan ciddi bir şekilde etkileniyor” dedi. 

"ÖZELLİKLE RİSK GRUBUNDA OLANLARIN HER SENE MUTLAKA AŞILANMASI GEREKİYOR"

nezlegrip3

Uyaroğlu, hastalığın önüne geçebilmek için influenza aşısının etkili bir yöntem olduğunu vurgulayarak, “Özellikle risk grubunda olanların her sene mutlaka aşılanması gerekiyor. Sağlıklı yaş alma kapsamında da her sene aşı olmamız gerekiyor. Artık halkımız da varyantları öğrendi. Covid-19 pandemisi bize virüsler hakkında birçok şey öğretti. İnfluenza virüsü de aslında her yıl değişime uğruyor ve bizim olduğumuz aşılar bir sene önce görülen influenza virüs varyantından oluşan aşılar. İnfluenza virüs aşıları canlı aşılar değil, inaktif aşılar olarak geçiyor ve ülkemizde de bu aşılar vuruluyor.