Nakit kalmadı vatandaş karttan ‘yedi’ Nakit kalmadı vatandaş karttan ‘yedi’

ERKEN HABER - EYT düzenlemesinde prim ve yıl şartının yanına yaş şartının eklenmesi yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Düzenlemenin mimarı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, prim ve yıl şartını yeterli görürken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, yaş şartının getirilmesini istedi. Çalışma Bakanı Bilgin'in önerisinin kabul edilmesi halinde ilk etapta 1 buçuk milyon kişi emekli olacak. Ancak Maliye Bakanı Nebati'in önerisi olan kadınlarda 48-50, erkeklerde 50-52 yaş şartı getirilirse EYT'den sadece 400-600 bin kişi yararlanacak. Gözler hangi bakanın önerisinin kabul edileceğine çevrildi. 

Bu arada, EYT düzenlemesi için detayların açıklanmasına çok az bir süre kaldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak düzenleme ile ilgili son toplantı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilmiş EYT yasası için bütün taslaklar masaya yatırılmıştı. Bugün ise Bakan Bilgin'den flaş bir açıklama geldi.

EYT DÜZENLEMESİ İÇİN TASLAK TAMAMLANDI

EYT düzenlemesi için artık sona yaklaşıldı. Asgari ücret ile beraber Türkiye'nin bir numaralı gündeminde yer alan yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak EYT yasası içinde "Yaş şartı olacak mı" sorusu en çok merak edilenler arasına girdi.

BAKAN BİLGİN: TBMM'DE AÇIKLAYACAĞIM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Meclis'teki Genel Kurul görüşmelerinde EYT'de yaş şartı konusuna netlik kazandıracağını açıkladı.