ERKEN HABER - Zincir marketlerdeki fahiş fiyat tartışmaları için Ticaret Bakanı Mehmet Muş da konuştu. Bakan Muş, MHP'nin ve Devlet Bahçeli'nin aksine marketlerdeki yüksek fiyatları ‘serbest piyasa koşullarına' bağladı. Muş, bazı kişilerinse yanıltıcı şekildeki bilgilerle kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalıştığını ifade etti.

Zincir marketlerde etiketlere verilen fiyatlar sebebi ile AK Parti- MHP ve zincir marketler arasındaki gerginlik büyüyor. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zincir marketlerdeki fiyatlar sebebi ile yeni çalışmaların başlayacağının sinyalini vermişti. Ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bazı zincir marketlerin FETÖ terör örgütü ile bağlantısının araştırılmasını istedi. zincir market bu iddialara yanıt verirken bugünse MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Aykaç'a hakaretlerde bulundu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, konu ile ilgili olarak konuştu. Bakan Muş, marketlerdeki fiyat farklarının arz ve talep dengesiyle uyuşmayan ve serbest rekabete aykırı olan fiyat hareketlerini yakından takip ettiklerini söyledi.

Muş, MHP lideri Bahçeli ve Semih Yalçın'ın aksine marketlerdeki fiyat farklarını savunurken söz konusu durumu ise ‘serbest piyasa koşullarına' bağladı.

SGK emeklilik işlemlerini sorgula SGK emeklilik işlemlerini sorgula

"KAMUOYUNU YANLIŞ YÖNLENDİRİYORLAR"

81 ilde denetimlerin devam ettiğine vurgu yapan Muş, hedeflerinin tüketicinin mağduriyetini gidermek, piyasanın sağlıklı işlemesini sağlamak ve aynı zamanda tüm aktörleri korumak olduğunu söyledi. Bazı kişilerin de yanıltıcı bilgilerle kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalıştığını ifade ederek, " “Bakanlık olarak, sosyal medya üzerinden özellikle gıda fiyatları ile ilgili yapılan spekülasyonlara karşı ivedi bir şekilde konuyu ele alıyoruz. Yazılanların bir kısmında haklılık payı olsa da bu yayınların çoğunlukla maksatlı ve vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik olduğunu görmekteyiz. Usulsüzlük olduğu değerlendirilen durumlarda ise konuyu Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu gündemine getirerek gerekli cezai işlemleri uyguluyoruz” şeklide konuştu. 

3sjvw8-x.jpgTicaret Bakanı Mehmet Muş

AYNI ÜRÜNLER NEDEN FARKLI FİYATA

Bakan Muş, “Aynı markadaki ürün farklı marketlerde neden farklı fiyatta?” sorusunu ise, “Esas itibarıyla bir ürünün fiyatı, serbest piyasa koşullarında oluşan arz talep dengesiyle oluşuyor. Fiyatları etkileyen unsurların en önemlisi tabii olarak arz-talep ilişkisi. Bu sistemde kamu olarak bize düşen görev; haksız rekabet, tekelci eğilimler, fahiş fiyat ve stokçuluk gibi piyasa dengesini bozucu ve fiyatları arttırıcı bazı yan unsurların engellenmesi için çalışmak.