ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Büyükşehir Belediyesi, bölgede yoğun olarak ziyaret edilen Zerzevan Kalesi’nin yerli-yabancı ziyaretçileri ağırlamak ve misafirlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yaptığı çalışmalar kapsamında inşa edeceği Ziyaretçi Karşılama Merkezi projesi içerisinde ziyaretçilere yönelik tanıtım ve sergi salonu, fuaye alanı, kafe, restoran, hediyelik eşya, bilet satış yerleri, mescitler, lavabolar ve Turizm Jandarması binası yer alacak. 

Samsun Devlet Opera ve Balesi senfonik konser verecek Samsun Devlet Opera ve Balesi senfonik konser verecek

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın tahsis ettiği ödenek hayata geçirilecek Ziyaretçi Karşılama Merkezi’nin 2023 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Yılda ortalama 400 bin kişinin ziyaret ettiği Zerzevan Kalesi’nde Ziyaretçi Karşılama Merkezinin tamamlanmasıyla birlikte bu sayının yılda bir milyona çıkması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Zerzevan Kalesi’nde başlayan çalışmaları inceledi. 

Zezevan Kalesi1

Çiftçi, çalışmalarla ilgili bilgi aldı, merkezin en hızlı şekilde tamamlanıp vatandaşların hizmetine sunulması için talimat verdi.

Çiftçi’ye Zerzevan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Çoşkun ve ilgili birim amirleri eşlik etti.
Zerzevan Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Zerzevan Kalesi, dünyanın en iyi korunan askeri birlik merkezidir. Zerzevan Kalesini bu denli önemli yapan en önemli unsur ise yüzlerce yıldır ayakta kalmasından ziyade her kültür ve medeniyete ait izlerini barındırıyor.