ERKEN HABER - 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'yı işgal eden Rusya, 6-7 Ocak tarihleri arasında ateşkes ilan edeceğini açıklamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Noel'i Donbas'taki askerlerimizin ilerlemesini bir süreliğine durdurmak ve teçhizat, cephane ve askere alınanları mevzilerimize yaklaştırmak için bir kılıf olarak kullanmak istiyorlar." dedi. Zelenskiy, Rus askerlerin ülkesinde kaldığı sürece savaşın devam edeceğini belirtti.

Biden'dan Netanyahu'ya "yargı reformunu askı al" mesajı Biden'dan Netanyahu'ya "yargı reformunu askı al" mesajı

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill'in çağrısına uyarak, 6-7 Ocak tarihleri arasında ateşkes ilan edeceğini duyurmasının ardından Ukrayna'dan ilk açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Rusya'ya çağrıda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yayınladığı video mesajında halka seslenerek Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgalindeki gelişmeler hakkında konuştu. Rusya'nın savaşta 36 saatlik bir ateşkes uygulamasına değinen Zelenskiy, Rusya'nın Donbas'ta Ukrayna ordusunun ilerleyişini engellemesi için yapılan bir hamle olarak değerlendirdi.

Zelenskiy şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi, Noel'i Donbas'taki adamlarımızın (askerler) ilerlemesini bir süreliğine durdurmak ve teçhizat, cephane ve askere alınanları mevzilerimize yaklaştırmak için bir kılıf olarak kullanmak istiyorlar. Bu ne verecek? Kayıp hesabındaki bir başka artış. Dünyadaki herkes, Kremlin'in savaşı yenilenmiş bir güçle sürdürmek için savaştaki her mühleti nasıl kullandığını biliyor."

Konuşmasının bir bölümünde Rusça konuşan Zeleneskiy, Rusya'nın vatandaşlarına hitap ederek, geçen yıl 15 Kasım ve 12 Aralık'ta Rus hükümetine bir "Barış Formülü" sunduklarını ama Kremlin tarafından kabul edilmediğini kaydetti.

'RUS ORDUSU UKRAYNA'DA KALDIĞI SÜRECE SAVAŞ DEVAM EDECEK'

Ukrayna'daki savaşın sürdüğünü aktaran Zelenskiy, Rus askerlerin ülkesinde kaldığı sürece savaşın devam edeceğini kaydetti.

Rusya'nın yeni bir saldırı hazırlığı içinde bulunduğunu iddia eden Zelenskiy, şöyle devam etti:

"Rusya, Ukrayna'ya ve tüm Avrupa'ya karşı yeni bir saldırı dalgası hazırlıklarını sessizce gizleyemeyecektir. Saldırganın bu savaşta nasıl ve ne zaman yeni bir tırmanışa hazırlandığını dünya ayrıntılı olarak bilecek."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini hatırlatan Zelenskiy, görüşmede ikili ilişkileri, Karadeniz güvenliği ile küresel gıda güvenliği konuları ve Ukrayna'daki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.