ERKEN HABER - Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, paylaştığı görüntülü mesajda, Rusya-Ukrayna savaşında en şiddetli çatışmaların Donetsk cephesinde sürdüğünü söyledi. Rus ordusu tarafından ülkesine fırlatılan füzelerin yüzde 62’si ile sivillerin hedef alındığını savunan Zelenskiy, Donetsk cephesindeki Bahmut kentinin Rus saldırıları sonucu neredeyse tamamen yıkıldığını kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajda, Rusya-Ukrayna savaşında en şiddetli çatışmaların Donetsk cephesinde sürdüğünü belirtti.

Donbas'ın kilit ilçeleri olan Bahmut, Soledar, Maryinka ve Kreminna'daki cephe hattında durumun çok zor olduğunu belirten Zelenskiy, "Bu bölgelerde artık uzun bir süredir ateşin ve merminin hasar vermediği bir yer kalmadı. İşgalciler, Bahmut kentini fiilen yok etti, onu yanmış enkaza dönüştürdü." ifadesini kullandı.

Brüksel'de İran yönetimi protesto edildi Brüksel'de İran yönetimi protesto edildi

FÜZELERİN HEDEFİNDE SİVİLLER VAR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, başkent Kiev’de düzenlenen "Karanlık Dönemlerde İnsan Hakları" konulu konferansa da katıldı. Rus ordusu tarafından ülkesine fırlatılan füzelerin yüzde 62’si ile sivillerin hedef alındığını savunan Zelenskiy, "Hava ve füze terörü Nazilerin, İngiltere ve Londra’yı bombalama anlarını hatırlattı. 24 Şubat’tan bu yana Rus ordusu tarafından atılan tüm füzelerin yüzde 62’si özellikle sivil hedefleri hedef aldı. İnsanlara karşı. İnsanlığa karşı. Modern işkence kampları ve toplu mezarlar ortaya çıktı. 2 milyondan fazla insan ülkeden sınır dışı edildi. Ukrayna’dan kaçırılan çocuklarımızın Rus ailelerine yasa dışı evlat verilmesi ve işgal altındaki topraklardaki Ukrayna vatandaşlarının işgal ordusuna katılmaya zorlanması tüm bunlar gerçek örneklerdir. Çok korkunç suçlar işlendi ve insanların gelecekleri, yaşamları yok edildi" dedi.