ERKEN HABER - Polisler, Zafer Partisi Genel Merkez binasına asılı Escobar pankartını indirmek için parti binasına girmek istedi.

Zafer Partisi Genel Sekreteri Cezmi Polat, Genel Başkan Yardımcıları Seyit Yücel, Av. Murat Yıldız, Dr. Fikret Bayır, Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel'in devreye girmesiyle polisler partiden çıkarıldı.

Parti Basın Ofisi'nden yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla hareket ettiği" ileri sürülen bazı polis memurlarının hukuksuz şekilde pankartı indirme girişiminin engellediği açıklandı.

Ümit Özdağ'dan 'Escobar' pankartı mesajı: Hakaret edilen kamu görevlisi  kim? - Son dakika haberleri – Sözcü

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ ise Genel Merkez önünde yaptığı açıklamada, "Zafer Partisi'nin uyuşturucu ile mücadelede farkındalık yaratmak için hazırlattığı pankartın üzerindeki kafa Amerikalı bir aktöre aittir. Bu pankartın devlet büyüklerine hakaret suçlaması ile toplatılmak istenmesinin akılla izahı yoktur. Pankartın kaldırılmasına karar veren savcı, bu pankartta hangi devlet büyüğünün kast edildiğini düşünüyor?" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında bir süredir "küfürleşme" polemiği yaşanıyordu. Bu polemiğin ardından düzenlenen "polis baskınının, siyasi olduğu" şeklinde yorumlandı.

Pankartta yer alan kel bir erkeğe ait fotoğraf, siyasi bir kişiye atıfta bulunduğu iddiasıyla pankartın kaldırılmasına karar verildiği tahmin ediliyor.

ESCOBAR KİMDİR?

Narcos'un başrol oyuncusu: Pablo Escobar beynimin içine saplandı!

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949, Kolombiya - 2 Aralık 1993, Medellín, Kolombiya), Kolombiyalı uyuşturucu baronu ve Medellín Karteli'nin kurucusudur. Escobar, başta DEA olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından ilk ve en ünlü "narko-terörist" olarak tanımlanmaktadır.

Doğum: Pablo Emilio Escobar Gaviria; 1 Aralık

Ebeveyn(ler): Juan Pablo Escobar (baba)

Defin yeri: Pablo Escobar Cemetario Jardins 

Ölüm: 2 Aralık 1993 (44 yaşında); Medellin

PANKART GECE OPERASYONUYLA SÖKÜLDÜ

Zafer Partisi Genel Merkezi’ne sabaha karşı 03.30 sularında 5 minibüs, 100’den fazla polisle gelip bina önünde önlem aldı.

BTK'dan Kılıçdaroğlu mesajlarına yasak BTK'dan Kılıçdaroğlu mesajlarına yasak

Ardından genel merkezin önüne yaklaştırılan vinç yardımıyla, üzerinde "Yerli ve Milli Escobar" yazılı pankart, kamu görevlisine hakaret gerekçesiyle söküldü.

Zafer Partisi Genel Sekreteri Cezmi Polat, pankarın sökülmesi için herhangi bir mahkeme kararının kendilerine tebliğ edilmediğini, hukuksuz bir şekilde zorla pankartın indirildiğini söyledi.

Cezmi Polat, söz konusu pankartın herhangi bir hakaret içermediğini belirterek, pankartta yer alan bir resmin devlet yöneticilerine benzetilmiş olabileceğini belirtti.

İlerleyen saatte "Yerli ve Milli Escobar" yazılı yeni bir pankart genel merkez binasına asıldı.