ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine hizmet veren yurtların henüz tam dolmadığını söyledi.

Erdoğan, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülecek olan "İlk Evim İlk İş Yerim" projesi kapsamındaki sosyal konut projesinin tanıtımını yaptı.

Konuşması sırasında Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlara da değinen Erdoğan, henüz tüm yurtların dolmadığını, boş kontenjanların bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan: "Biz gençlerimizi sokakta bırakmadık. 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlara yerleştirdik.Yurtlarımız henüz dolmuş değil. Yurtlarımızı dolduracak müracaat henüz yok. Ama biz buna rağmen yeni ilavelerle bu rakamı 1 milyonun üzerine inşallah yurtlarımızı çıkaracğız. Biz gençlerimize hep güvendik, inandık ve destek verdik. Konut projesinde de gençlerimize yüzde 20'lik bir kontenjan ayırarak gösterdik." 

Üniversiteye gidecek 850 bin öğrenciye yurt imkanı sağladıklarını bildiren Erdoğan, yurtların yeterli olmasına rağmen yarın 105 yeni yurt binasının açılışını yapacağını da sözlerine ekledi.

105 YURT AÇILIŞI 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ise katıldığı bir tv programında 800 yurt, 825 bin yatak kapasitesi bulunduğunu, bu yıl 415 bin başvurunun ilgili değerlendirmeler sonucunda analiz, planlama ve uygulama ilk fazında yüzde 80 yerleştirme yaptıklarını bildirdi.

Mahmut Özer talimatıyla 22 bin öğrenci sınıf geçti Mahmut Özer talimatıyla 22 bin öğrenci sınıf geçti

Çarşambadan itibaren ikinci faz yurt yerleştirme çalışmaları yaptıklarını dün gece de üçüncü fazın ilk yerleştirmesini gerçekleştirdiklerini bildiren Kasapoğlu, "Aşama aşama, faz faz dördüncü aşamanın sonunda inşallah bu süreci en başarılı şekilde tamamlayacağız" dedi.

Kasapoğlu, "Yarın da sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle burada bir şölen olacak ve bu şölenle birlikte 105 yeni yurt binası gençlerimizin hizmetine resmi olarak sunulmuş olacak" ifadelerini kullandı.