ERKEN HABER - Ticaret Bakanlığı, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında  getirdikleri cep telefonu sayısının takip edilmesi ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik düzenlemenin 1 Kasım'da devreye alınacağını duyurdu.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.

Bu telefonlar için "yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı” da eklendiği belirtilen açıklamada, "Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek" ifadeleri kullanıldı.

Togo bayraklı gemi denizde sürüklendi Togo bayraklı gemi denizde sürüklendi

Açıklamaya göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulama 1 Kasım itibarıyla hayata geçirilecek. Böylelikle yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçilecek.

Kasım 2021'e kadar 2 yılda 1 telefon getirme hakkı bulunurken, son bir yıldır 3 yılda 1 telefon getirilmesi öngörüldü. Ancak söz konusu pasaport ve fatura işlemlerinin farklı bakanlıklarda olması nedeniyle bu kuralı ihlal edilebiliyor, kişiler çok sayıda telefonu pasaportlarına işletebiliyordu.

Ticaret Bakanlığınca getirilen düzenlemeyle Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu ile muhafaza memurlarının ortaklaşa denetim işlemi gerçekleştirilmesi, fazla telefonun getirilmesinin önlenmesi sağlanacak.

CEP TELEFONU TURİZMİ BAŞLAMIŞTI

Önceki uygulamaya göre yurt dışına çıkış yapan kişiler, 2 yılda bir cep telefonu yurt dışından getirerek pasaportlarına işletebiliyorlardı.

Geçen yıl Kasım ayında 3 yılda bir cep telefonu yurt dışından getirerek pasaporta işletilmesine yönelik uygulama başlatıldı. Ancak teknik takibin mümkün olmadığı pasaport işlemlerinde bu sınırlama ihlal edilebiliyordu.

Son günlerde Türkiye'de satılan cep telefonlarının fiyatının, yüksek vergiler nedeniyle yurt dışı fiyatının iki katından fazla olduğu için Türkiye'den günübirlik yurt dışına gidip telefon alıp dönenler oluyordu.

Yurt dışında ucuz olduğu için vatandaşların Kıbrıs ve Gürcistan'a telefon almaya gittiğine ilişkin haberimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.