ERKEN HABER - Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği tarafından düzenlenen panel ve sergide "Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı" tüm boyutlarıyla ele alındı.

MDOB "Şekeronya" müzikalini sahneleyecek MDOB "Şekeronya" müzikalini sahneleyecek

Türk Tarih Kurumu ve Ankara Üniversitesinin katkılarıyla Bir soykırımın utac verici Hikayesi olan Tripoliçe Katliamı Paneli ni Ankara Sihhiye de Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan'ın oturum başkanlığında düzenlenen panelde, Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Prof. Dr. Levent Kayapınar, Doç. Dr. İbrahim Alper Arısoy, Doç. Dr. Yiğit Anıl Güzelipek konuşmacı olarak katıldı.

Tripoliçe Katliamı'nın anlatıldığı panelde, 22 Şubat 1881 tarihinde Yunanistan'ın güneyindeki Mora Yarımadası'nda 400 yıldır Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların bir arada yaşadığı bu adada 40 bin Mora Türkü'nün şehit edildiği gündeme getirildi.

5 ay boyunca Yunan çetelerinin işagal ettiği Mora Yarımadası'ndaki Türk kalesinde yaşayan 40 bin Müslüman Türk, Yunan çeteleri tarafından kadın, çocuk ve yaşlı ayırt edilmeksizin tek bir kişi dahi sağ kalmayacak şekilde işkence edildikten sonra şehit edildiler. 

Panelin yapıldığı salonda katliamla ilgili sergi de açıldı.