ERKEN HABER - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) hem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasak davasının ardından Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasaya rağmen üçüncü kez adaylığı konusunda karar verecek. Önümüzdeki dönemde iki kritik konuda karar verecek olan YSK'da öncesinde ise seçimler var.

YENİ YSK 25 OCAK'TA

YSK'yı şekillendirecek süreç 4 Ocak 2023 günü başkan dahil 5 üyenin görev süresinin dolmasıyla başlayacak. 2023 seçimleri öncesinde yeni YSK, 25 Ocak'taki YSK başkan ve başkanvekili seçimiyle oluşacak. 

İKİ KRİTİK KARAR ÖNCESİNDE...

İmamoğlu için "Cezası kesinleşirse seçime girer ama kazansa bile mazbatası verilmez" diyen YSK Başkanı Muharrem Akkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday olup olmayacağına karşı ısrarlı sorulara rağmen görüş bildirmemesi tartışmaları da beraberinde getirdi.  

Türkiye 2023’teki seçimlere kilitlenmişken aslında hepsinden önce bir seçim daha var. 

25 Ocak 2023’te Yüksek Seçim Kurulu yeni üyelerini belirleyecek. 

Her ne kadar Muharrem Akkaya’nın yeniden aday olmayacağı konuşulsa da son günlerde gelen açıklamalar adaylığını tekrar ortaya koyduğu yönünde yorumlara neden oldu. 

Çünkü 4 Ocak 2023 tarihinde YSK Başkanı Muharrem Akkaya'nın arasında bulunduğu 5 YSK üyesinin görevi süresi dolacak.

YSK YENİLENECEK

Akkaya'nın yanı sıra Cengiz Topaktaş, Kürşat Hamurcu, Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın. Bu nedenle Yargıtay 3, Danıştay ise 2 üyeyi, kendi üyeleri arasında ocak ayının ikinci haftasında YSK üyesi olarak seçmek zorunda. Yasaya göre, 5 üyeden birisi dahi seçilemezse, yeni üyeler görevine başlayamıyor. 

İskenderun Limanındaki yangın söndürüldü İskenderun Limanındaki yangın söndürüldü

Bu nedenle 5 üyenin tümü seçilene kadar, görev süresi dolan YSK Başkanı ve 4 üye görevini sürdürmek ve 2023 seçimlerini yönetmek zorunda. 

Eğer 5 üyenin tamamı seçilirse, yeni üyelerin katılımıyla YSK yeni Başkan ve Başkan Vekilini 25 Ocak 2023 günü seçecek.