ERKEN HABER - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun siyasi geleceğine dair tüm ihtimalleri değerlendiren YSK Başkanı, Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olamayacağı hakkında ise açıklama yapmaktan kaçındı. Bu konuda çalışma yaptırdığını duyuran Akkaya “Somut bir şey söylemem mümkün değil. İhsas-ı rey olur” dedi. Çifte standart tepki çekti, “Yargıya güven zedelendi. Hakimler kararlarıyla konuşur” tepkileri geldi.

İMAMOĞLU’NA: MAZBATA ALAMAZ

ERDOĞAN’A: DEĞERLENDİREMEM

2017’de mühürsüz oyları geçerli kılan, 2019’da seçimleri iptal eden Yüksek Seçim Kurulu 2023 öncesi gündemden düşmüyor. YSK, Erdoğan’ın üçüncü defa aday olup olamayacağı hakkındaki soruyu yanıtsız bırakırken, seçim takvimine işaret etmişti. Son olarak YSK Başkanı, İmamoğlu’na ilişkin “Ceza alırsa mazbata verilmez” dedi. Erdoğan’ın adaylığı için ise detay vermedi. Bu konuda çalışma yaptırdığını, bir kanaati oluştuğunu kaydeden Akkaya ‘İhsas-ı rey olur’ gerekçesiyle konuşmadı.

SİYASİ TARTIŞMAYA TARAF OLDU MAKAMIN SAYGINLIĞI ZEDELENDİ

Prof. Dr. Adem Sözüer “Siyasi tartışmaya taraf olan görüntü verdi, makamın saygınlığı zedelendi. İstifa ederek saygınlığa verdiği zararı telafi edebilir” dedi. CHP’li İbrahim Kaboğlu ise “Yargıçlar kararlarıyla konuşur. Basın açıklamalarıyla değil. Konuşması anayasaya aykırı” tepkisini gösterdi. Gelecek Partili Selçuk Özdağ ise “Üstüne vazife olmadığı ve ihsas-ı reyde bulunarak bunu söyleyen YSK Başkanı’na esas soruyu soralım. Erdoğan üçüncü defa aday olabilir mi?” ifadesini kullandı.

YSK BAŞKANI’NDAN 2023 İÇİN İHSAS-I REY

İBB Başkanı İmamoğlu’na verilen ceza sonrası “Bir cumhurbaşkanı adayı cezası kesinleşirse seçilse bile mazbatası verilmez” diyen YSK Başkanı Muharrem Akkaya bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez aday olup olamayacağına değindi. Bir çalışma yaptırdığını söyleyen Akkaya “Araştırdık. Görüşüm oluştu” dedi. YSK Başkanı’nın İmamoğlu hakkında net beyanda bulunup Erdoğan hakkındaki kanaatini bildirmemesi ise ‘ihsas-ı rey yapıyor’ tepkisine neden oldu.

2016’da atanan, 2020’de YSK’ya başkan olan Muharrem Akkaya, iktidar kanadının ‘senaryo’ olarak nitelediği İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak kararı sonrası oluşabilecek ihtimalleri değerlendirmişti. Aynı zamanda davanın muhatabı da olan Akkaya’nın yargılaması süren dosya yorumda bulunması dikkat çekti. “Bir cumhurbaşkanı adayı cezası kesinleşirse seçilse bile mazbatası verilmez, seçim yenilenir” demişti. “Adayken ceza alırsa adaylığı düşmez mi?” sorusuna ise Akkaya “Hayır düşmez, yarışabilir ama seçilirse mazbatası verilmez” yanıtı vermişti. YSK Başkanı Akkaya’nın bu sözleri tartışılırken bu kez de Cumnhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 adaylığı için açıklamalarda bulundu.

"BİR ŞEY DEMEM İHSAS-I REY OLUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki kritik seçimlerde yeniden Cumhurbaşkanı adayı olup olamayacağı konusunda bir çalışma yaptırdığını açıklayan Akkaya “Bu konuyu anayasa hukukçusu olan, güvendiğim bir arkadaşımla istişare ettim. Araştırdık. Bir kanaatim var. Görüşüm oluştu” dedi. DW Türkçe’den Alican Uludağ’a konuşan; Akkaya’ya, anayasada iki defa adaylık şartı bulunan Erdoğan’ın 2023’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3. kez aday olup olamayacağı soruldu. Bu konuda yorum yapmayan Akkaya “Şu anda mevcut Sayın Cumhurbaşkanı aday olduğunu söylüyor. Ancak adaylık konusunun bizim önümüze gelme ihtimali var. Benim görev sürem 24 Ocak’ta doluyor. Ancak yerimize gelecek adaylar seçilemezse bizim görevimiz devam eder. Bu nedenle önümüze gelebilecek bir konuda hukuki değerlendirme yapamam. Somut bir şey söylemem mümkün değil. İhsas-ı rey olur” diye konuştu.

"KENDİME GÖRE BİR ÇALIŞMA YAPTIM"

Akkaya “Peki, YSK; Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde aday olup olamayacağına ilişkin ilişkin bir çalışma yaptı mı?” sorusuna da cevap verdi. YSK’nın önüne resmi olarak bu tartışmanın gelmediğini, bu nedenle kurumsal olarak henüz bir çalışma yapılmadığını anlatan Akkaya, bu konuyu soran partilere de görüş bildirmediklerini söyledi. Akkaya “Ancak ben kendime göre bir çalışma yaptırdım. Kurul üyeleriyle paylaşmadım. Konu YSK önüne gelir gelmez, bakacağız. Belki aday olmaz, belki başka bir şey olur… Cumhurbaşkanı, resmen adaylığa başvurmadan bu konuyu değerlendiremiyoruz” dedi.

"2023 İÇİN KANAATİM OLUŞTU"

Akkaya “Peki, Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili bir kanaatiniz oluştu mu?” sorusuna ise “Bir kanaatim var. Bu konuyu anayasa hukukçusu olan, güvendiğim bir arkadaşımla istişare ettim. Araştırdık. Görüşüm oluştu. Bununla ilgili sürekli yazılanları okuduk” yanıtını verdi. Ancak Akkaya, ısrarlı sorulara karşısında bu görüşünün ne olduğunu açıklamadı. Akkaya Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmaların ne zaman YSK’nın gündemine geleceğine ilişkin ise şunları söyledi: “Normalde yasa gereği seçimler 18 Haziran’da yapılacak. Öncesinde 60 günlük seçim takvimi açıklayacağız. Cumhurbaşkanlığına adaylığı bu takvim içinde yapılacak, itirazlar ve kesin aday listesi de bu süreçte olacak.” Akkaya’nın işaret ettiği takvimin erken seçim kararı alınmaması halinde Nisan ayı ortasında açıklanması bekleniyor.

Niğde'de tur midibüsü devrildi: 1 ölü, 27 yaralı Niğde'de tur midibüsü devrildi: 1 ölü, 27 yaralı

‘SEÇİLSE DE MAZBATA VERİLMEZ’ DEMİŞTİ

İmamoğlu’nun adaylığı konusundaki açıklamalarının eleştirildiğinin anımsatılması üzerine Akkaya “Açıklamam ihsas-ı rey değil. Çünkü YSK gündemine gelmiş bir konuyla ilgili konuşmadım. Tamamen kişisel görüşlerim” dedi. Bu açıklama konusunda diğer YSK üyelerinin haberi veya onayı olmadığını ifade eden Akkaya “Bana doğrudan Ekrem İmamoğlu davası üzerinden soru sorulmadı. Kişiye göre konuşmadım. Genel uygulama soruldu. Ben de Anayasa’nın 101. maddesinde Cumhurbaşkanı seçilme şartlarını anlattım. Kurumsal bir açıklama değil. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun durumu, somut olarak YSK önüne gelirse değerlendirilir” ifadesini kullandı.

SİYASİ TARTIŞMAYA TARAF OLDU MAKAMIN SAYGINLIĞI ZEDELENDİ

YSK Başkanı Akkaya’nın açıklamalarına muhalefetten ve hukukçulardan tepki geldi. Ceza hukukçusu Prof. Dr. Adem Sözüer “Siyasi tartışmaya taraf olan görüntü verdi, makamın saygınlığı zedelendi. İstifa ederek saygınlığa verdiği zararı telafi edebilir” dedi. CHP’li Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise “Yargıçlar kararlarıyla konuşur. Basın açıklamalarıyla değil. Konuşması anayasaya aykırı” tepkisini gösterdi. Gelecek Partili Genel Başkanı Selçuk Özdağ da “Üstüne vazife olmadığı ve ihsas-ı reyde bulunarak bunu söyleyen YSK Başkanı’na esas soruyu soralım. Erdoğan 3. defa aday olabilir mi?” ifadesini kullandı. Öte yandan Sosyal medyada Akkaya’ya gösterilen tepkilerde “YSK gibi bir kurumun bu görüş farklılığının gerekçesini de kamuoyu ile paylaşması gerekir” ifadeleri kullanıldı.