ERKEN HABER - KPSS’de soruların sızdırılması hakkında konuşan eski YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan, soru sızdırılmasının giderek arttığını ve bilgilerin direkt soru hazırlanan bilgisayardan çalınması için bir sistem kurulduğunu öne sürdü. Özcan söz konusu ‘bilgisayara kablo bağlama’ sisteminin tüm sınavlarda yapıldığını da iddia etti.

KPSS’de soruların sızdırılması hakkındaki skandala ilişkin ortaya atılan iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Skandala ilişkin konuşlan konuşan Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, soru sızdırılmasının giderek arttığını ve bilgilerin direkt soru hazırlanan bilgisayardan çalınması için bir sistem kurulduğunu söyledi. Özcan “ÖSYM’den soru çalınmıyor, ÖSYM soru çalıyor” dedi.

Yediiklim Yayınları’nın soru kitapçığındaki 20 sorunun KPSS’de aynen sorulduğu ortaya çıkmış, sosyal medyadan tepkiler yükselince ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmıştı. Konu tartışmaya devam edilirken YÖK eski Başkanı Özcan’dan dikkat çeken iddialar geldi.

'Sonunda ya eskiden olduğu gibi bir cemaat meselesi çıkacak ya da parasal bir şey'

Halk TV ekranlarında yayınlanan Perdenin Önü Arkası programına bağlanan Özcan, KPSS’den soru sızdırılması hakkında “Bugünkü sınav usulsüzlüğüne karşı nasıl bir tablo var, nasıl yorumluyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Sonunda ya eskiden olduğu gibi bir cemaat meselesi çıkacak, kendi yandaşlarını bundan faydalandırmak isteyecekler ya da altta parasal bir şey çıkacak. Yani bunların para karşılığında birilerine satıldığını da düşünmüyor değilim. Ama Devlet Denetleme Kurumu bize bilgi vermediği sürece gerçekleri konuşmuyoruz sadece teori kuruyoruz. Kesinlikle aydınlatılması gerek.”

'Çalma işini yapan gruplar güçlendi'

Soru sızdırılmasının giderek daha çok yaygınlaştığını söyleyen YÖK’ün eski başkanı “Çalma işini yapan gruplar güçlendi ve farklı mekanizmalar kullanmaya başladılar. İçeriden birkaç kişiyi kendilerine çekip onlardan bilgi almaya başladılar. Daha sonra daha da sofistikeleşti. İnsanları bıraktılar, o soruların hazırlandığı ana bilgisayara bir bağlantı kurarak soruları alma yoluna gittiler ki orada kimsenin suçu yoktu, hiç kimseye hırsız diyemezsiniz. Kabloyu bağlayanın haricinde. 2014 olayında olduğu gibi. Daha sonra da artık ÖSYM’den soru çalınmıyor, ÖSYM soru çalıyor” dedi.

'Kablo ile sızıntı bütün sınavlarda yapıldı'

Söz konusu ‘bilgisayara kablo bağlama’ sisteminin tüm sınavlarda yapıldığını öne süren Özcan, duyumlarını aktardı:

Okullar 16 Haziran'da tatile girecek Okullar 16 Haziran'da tatile girecek

“O kablo bağlandıktan sonra bütün sınavlarda yapıldı bu. KPSS olsun, YKS’ler ile ilgili sınavlar olsun, kurumların sınavları olsun. Bunlar kesin şeyler değil. Gözünüzde canlansın diye söylüyorum. Kablo bağlandı olayından yüzde yüz emin değilim, bunlar benim duyduğum şeyler.”