Üniversiteye giriş sınavlarında aldıkları puanlar doğrultusunda üniversitelerin sınırlı kontenjanlarına yerleştirilemeyen gençlerin eğitimden mahrum bırakılmaması gerekir.

Canım ülkemde 3 milyon 100 binden fazla üniversite sınavlarına giren adaylar oldu. Adaylarımız, tabiri caizse "at yarışı gibi" birbirleriyle yarışa tabi tutuldu,

Puan ve sıralama yarışı, her bir adayın en az 12 yıllık emeğinin sonucu. Son 2 veya 3 yıl boyunca iyi bir sıralama elde ederek, hayalindeki üniversiteyi kazanmayı amaçladılar.

Yaşanan Pandemi ve ÖSYM'nin sağ olsun canı sıkıldıkça değiştirdiği sınav sistemlerinden kaynaklanan birikme oluştu, bu yıl yapılan üniversiteye giriş sınavı olan YKS, AYT, TYT....

Her veli, çocuğun iyi bir üniversite kazanması için imkanları doğrultusunda özel hoca tuttu, ek kaynak kitaplarına çuvalla para verdi, kapatılan dershaneler yerine türeyen mezun sınıflarına ve eğitim merkezlerine para harcadı.

Öğrenciler de gecelerini gündüze katıp, sıralamada yukarı çıkmanın hayaliyle çalıştı, çabaladı. 

Çok üniversite açılsa bile üniversitelerin kontenjanları lise mezunlarını yüksek eğitime tabi tutmaya yetmiyor. Üniversite sınavına giren yani üniversite okumak isteyen 3 milyon 100 bin kişiden sadece 850 bini herhangi bir üniversiteye yerleşebildi.

Yani her dört kişiden üçü açıkta kaldı. Ya üniversite hayalini bitirdi ya da bir yıl daha hazırlanmak zorunda kaldı.

Eğitim, sağlık ve güvenlik, sosyal devletin sorumluluğu altında olan konulardır. Siyaset üstü, partilerden bağımsız, milli bir meseledir bu üç konu.

Eğitimin başında da Milli var zaten. Sosyal devletin, eğitim görmek isteyen herkese eğitim imkanı sunmak zorunluluğu vardır.

Avrupanın birçok ülkesinde sınavsız, isteyen her öğrencinin yüksek öğrenim görmesine imkan tanınıyor. Bizim ülkemizde de malum gençler okumak istiyor, devlet bu imkanı sunamıyor.

KONTENJANLAR ARTIRILSIN

Gençler, üniversitelerdeki kontenjanların artırılmasını, bölümlerin çeşitliliğinin ve sayılarının artırılmasını istiyor.  Gayet doğal hakları olan eğitim hakkından mahrum kalmak istemiyorlar.

İşsizler sınıfına katılıp, sigortasız, düşük ücretle, Suriyelilere gösterilen muamele gibi işyerlerinde çalıştırılmak istemiyorlar. Gençliklerinin en iyi yıllarını üniversite kampüslerinde eğitim görerek geçirmek istiyorlar.

YABANCI KONTENJANLARI

Her yıl en az 6 bin yabancı öğrenciyi ülkemizde yüksek öğretime alıyoruz, sınavsız, şartsız, kuralsız... Hali hazırda 224 bin yabancı öğrenci bizim vergilerimizle bizim ülkemizde bizim okullarımızda bizim yurtlarımızda bizim burslarımızla adam oluyor, bizim gençlerimiz sayemizde garsonluk yapıyor.

Bizim gençliğimiz, diğer ülkelerde bu gibi fırsatlardan mahrum. Karşılıklılık ilkesi yok bu konuda. Hangi ülkeden kaç öğrenci alıyorsak, aynı oranda öğrenciyi onların ülkelerinde eğitime gönderemiyoruz. Kendi evladımıza vermediğimiz imkanları o yabancı öğrencilere veriyoruz. 

Yabancı öğrenciler gelip ülkemizde fakülte beğenmiyorlar.  İlla da Tıp olacak diyor, eğer Tıp olmazsa eczacılık, o da olmazsa hukuk, o da olmazsa bilgisayar mühendisliği olsun bari diyorlar. 

Kendi öğrencimizi yerleştiremediğimiz kendi üniversitelerimize yabancı öğrencileri sorgusuz sualsiz yerleştiriyoruz. Bununla da yetinmeyip, yurt veriyoruz, karşılıksız burs veriyoruz. Haaa bir de dil kursları veriyoruz heybeden.

Ekonomik krizin yaşandığı ülkemiz, yabancı öğrencilerin sığınağı durumunda.

Devletimiz güçlü büyük bir devlettir muhakkak ki. Binlerce yabancı öğrenciye sahip çıkma imkanımız her zaman olmuştur.

Türkiye, en fazla yabancı öğrenci ağırlayan ülke sınıfındadır. Üniversitelerimizde öğrenim gören öğrenci sayısı son 5 yılda rekor artışla 224 bin kişiye ulaştı..

"Ayranı yok içmeye, atla gider çeşmeye" diye bir şey söylemiş atalarımız ama bu konu hakkında söylemedikleri kesin.

Demem O Ki;

Sosyal devlet, eğitim görmek isteyen her bir vatandaşına, ücretsiz, erişilebilir ve nitelikli eğitim vermek zorunluluğu vardır. Öğrencilerimizin ve öğrenci olma hayali yıkılan gençlerimizin çağrılarına kulak verilerek, eğtim görme fırsatları sunulmalıdır.

Temennim Odur Ki:

Devletimizin, kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, STK ve iş dünyasının, her gence üniversite sunma imkanı ve gücü vardır. Ülkemizde eğitim seferberliği başlatılarak, eğitim görmek isteyen herkese bu imkanın sağlanmasıdır.