Üniversitelere yerleşemeyen öğrencilerin umudu olan YKS ek tercih yerleştirme klavuzu bugün yayınlanacak.

YKS ek tercih sonuçları açıklandı YKS ek tercih sonuçları açıklandı

ERKEN HABER - ÖSYM, YKS ek yerleştirme tercihleri klavuzunu gün içerisinde erişime açacak.

YKS sonuçlarına göre üniversiteye kayıt yaptırılmayan bölümlere ek tercihler 7-13 Eylül tarihleri arasında yapılacağı açıklanmıştı.

7 Eylül itibariyle ek tercihler yapılmaya başlanacak olmasına rağmen ÖSYM Başkanlığı tarafından henüz ek yerleştirme klavuz erişime açılmadı. 

Bugün itibariyle erişime açılacak olan ek yerleştirme tercih klavuzu üzerinden öğrenciler, üniversitelere son bir şans olarak tercihte bulunabilecek.

Üniversiteye gitmek isteyen öğrencilerin merakla beklediği klavuz, ÖSYM tarafından yapılan bilgilendirmeye göre 2022-YKS ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Diğer taraftan ek yerleştirme için ücret ödemeleri 14 Eylül, tercih ettikleri programlara yerleşme hakkı kazanan adaylar için elektronik kayıtlar 25-28 Eylül, üniversite kayıtları ise 26-30 Eylül'de yapılacak.

Türkiye'de geçtiğimiz aylarda milyonlarca öğrenci bir üniversiteye gidebilmek adına YKS sınavlarına girdi. Sınavların ardından puanlar hesaplandı ve tercihler gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda da tercih sonuçları açıklandı. Fakat açıkta kalan öğrenciler, ek kontenjanları beklemeye başladı.

TERCİHLER 7-13 EYLÜL'DE YAPILACAK

Yükseköğretim Kurulundan yapılan açıklamaya göre, 2022-YKS sonuçlarına göre 2022-2023 akademik yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme tercihleri 7-13 Eylül arasında yapılacak.

ÜCRET ÖDEMELERİ 14 EYLÜL'DE

Adaylar, tercihlerini T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr?" internet adresinden veya ÖSYM aday işlemleri mobil uygulamasından yapabilecek. Ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecek. Ek yerleştirme için ücret ödemeleri ise 14 Eylül'de yapılacak. Adaylar, bu işlem için 30 TL ödeyecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI 26-30 EYLÜL'DE

Tercih ettikleri programlara yerleşme hakkı kazanan adaylar, 25-28 Eylül'de elektronik kayıt yaptırabilecek. Ek yerleştirmelerin üniversitedeki kayıtları ise 26-30 Eylül'de gerçekleştirilebilecek. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuru yapamayacak.

KONTENJANLARIN YÜZDE 99'U DOLU

Sosyal medya hesabından dün konuyla ilgili açıklamada bulunan YÖK Başkanı Erol Özvar, "YÖK'te veriye dayalı attığımız adımlar meyvesini veriyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının yüzde 99'u doldu." İfadelerini kullandı.

172 BİN 45 KONTENJANDA AÇIK VAR

Bu yıl toplam üniversite kontenjanlarının 1 milyon 22 bin 45 olarak açıklandı. Yerleşen kişi sayısı 850 bin. Yerleşen kişilerin dışında boş kalan bölüm hesaplamasına göre toplamda 172 bin 45 kontenjanın hala açık olduğu öngörülüyor.

BARAJ SİSTEMİNİN KALKMASI ETKİLİ

KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştüğü belirtildi. Bu sene uygulamaya giren baraj sisteminin kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişiklikler, üniversiteleri daha ulaşılabilir hale getirdi.

ÖSYM'nin internet sitesinden yayınlanacak klavuzda, YKS sonucuna göre herhangi bir okula kayıt yapma hakkı elde edilmiş olanların kayıt yaptırmamasından dolayı boş olan kontenjanlarıın açıklanması,  üniversiteye yerleştirilemeyenlerin son umudu oldu.

Herhangi bir üniversiteye yerleştirilemeyenlerin boş kontenjanlara göre tercih yapabileceği ek kontenjanların artırılması talebi sürüyor.

EK TERCİHTE GENEL BİLGİLER

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından yerleştirme ücreti alınmayacaktır. Bu kapsamda olan adayların, Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sorgulatarak ÖSYM sistemine işletmiş olmaları gerekmektedir.

Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerini ÖSYM sistemine işletmek isteyen adaylar; T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine giriş yapıp, PROFİLİM kısmında yer alan "Şehit / Gazi Yakınlık Bilgilerim" sayfasında bulunan "Şehit/Gazi Yakınlık Bilgilerimi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Güncelle" butonuna basarak, bu bilgilerinin ÖSYM sistemine girişini sağlayabileceklerdir.

tercih

TEMEL İLKELER

-2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2022-2023 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

-Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2022-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2022-YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturmaktadır.

-2022-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2022-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekmektedir.

-Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

-Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzlarda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar, adı geçen kılavuzları yeniden incelemelidir.

üniversite sınav

EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

-2022-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2022-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

-2022-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

-Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

MERKEZÎ EK YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH İŞLEMİNİN YAPILMASI

2022-YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).

ADAYLARIN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİRİLMELERİ

Ek Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuzla birlikte, 2022-YKS Kılavuzu ile 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacaktır. Klavuzun ÖSYM tarafından erişime açılması bekleniyor.