Son Dakika - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı enflasyonu yüzde 1.46, yıllık enflasyonu yüzde 80.2 olarak açıkladı.

ERKEN HABER - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin tüketici ve üretici enflasyonu verilerini açıkladı.

Enflasyon ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1,46, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 47,85, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 80,21 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,69 olarak gerçekleşti. 
AA Finans'ın anketine katılan ekonomistler, ağustos ayında enflasyonun yüzde 2,27 artarak, yüzde 81,87'ye yükselmesini bekliyordu.

TÜİK verilerine göre temmuz ayında enflasyon yüzde 79,60 olmuştu.

ÇEKİRDEK ENFLASYON DA ARTIYOR

Veriler çekirdek enflasyonda da artışın sürdüğünü gösterdi. Buna göre Ağustos ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 66,08 oldu.

Bakan Dönmez: Avrupa'nın ve bölgenin rüzgarda yeni üretim ve inovasyon merkezi haline gelmeyi amaçlıyoruz Bakan Dönmez: Avrupa'nın ve bölgenin rüzgarda yeni üretim ve inovasyon merkezi haline gelmeyi amaçlıyoruz

EN ÇOK ULAŞTIRMA ZAMLANDI

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 27,05 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 116,87 ile ulaştırma oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla ağustosta bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,78 ile ulaştırma oldu. Buna karşılık, ağustosta bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 7,01 ile sağlık oldu.

144 ÜRÜNÜN 123'ÜNÜN FİYATI ARTTI

Ağustos ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5'li Düzey), 16 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 5 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 123 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.