ERKEN HABER - Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, deprem felaketinin ardından Demetevler Mahallesi’ndeki evlerin dayanıksızlığına dikkat çekti.

Başkan Fethi Yaşar, sorunun çözülmesi için cumhurbaşkanına mektup bile yazdığını ancak sonuç alamadığını belirterek “Bu bölge Ankara’nın yumuşak karnı. Daha küçük bir depremde 6 Şubat’ta yaşadığımız facianın benzerini Demetevler’de yaşarız” dedi.

Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı

fethiyaşar

Demetevler’in Türkiye’de imarsız yapılan betonarme tek mahalle olduğunu kaydeden Yaşar, “Binalardaki kullanılan malzemeler günümüz şartlarına uygun değil ve yeni yapılanlar hariç buradaki binaların hiçbirinin dayanıklılık raporu alması mümkün değil. Herhangi bir sarsıntıda bu bölgede can kaybımız çok olabilir. Çünkü Demetevler’deki yollar da çok dar ve binalar bitişik nizamda yapıldığı için domino taşı gibi bu binalar yıkıldığında burada kurtarma çalışması bile yapılamaz” dedi.

Yaşar, deprem sonrası Ankara’nın göz ardı edildiğini vurgulayarak “Bahse konu olan ve acil dönüşmesi gereken bölge 7 mahalleden oluşmaktadır. Belediyelerin gücü yetmez. Yani 180 bin vatandaşımızı doğrudan etkileyebilecek bir konu” ifadelerini kullandı.