ERKEN HABER - Yargıtay kontenjanından YSK üyeliğine seçilen Kurul Başkanı Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Başkanvekili Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın'ın görev sürelerinin dolması nedeniyle 5 yeni üyenin belirlenmesi için Yargıtaydaki seçimler başlarken, Danıştayda seçimlere ise yarın başlanacak.

Bu kapsamda Yargıtay Genel Kurulunda 3 tur yapılan ve 16 Yargıtay üyesinin aday olduğu seçimde, hiçbir üye salt çoğunluğu elde edemedi.

Yargıtaydan YSK üyeliğine aday olanların seçilebilmesi için 355 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor.

- Yeni üyeler belirlendikten sonra YSK'de başkanlık seçimi yapılacak

Görev süresi dolan YSK'nin 11 üyesinden 5'inin yerine Yargıtay ve Danıştaydan seçilecek yüksek yargıçlar, yemin ederek görevine başlayacak.

Malatya'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem Malatya'da 4 büyüklüğünde korkutan deprem

Yemin töreninin ardından görev süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt ile yeni seçilen 5 üye arasında YSK Başkanlığı için seçim yapılacak.

Gizli oyla yapılacak seçimde en çok oy alan, YSK'nin yeni başkanı olacak. Yeni üyeler de başkanlık için aday olabilecek.