ERKEN HABER - Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde depremlerde Türkiye tek yürek oldu, bölgeye yardım yağdı.

Kimse bunu beklemiyordu: Kar yağışı geliyor! Kimse bunu beklemiyordu: Kar yağışı geliyor!

Depremin büyük hasar verdiği Hatay'ın Antakya ilçesine gelen yüzlerce TIR, bölgeye yardım malzemesi taşıdı. Bazı TIR şoförleri ile ekipler ise AFAD koordinasyon merkezinde sıra beklememek için taşıdıkları yardım malzemelerini yol kenarlarına indirdi. 

Deprem bölgelerindeki organizasyonsuzluk nedeniyle bölgeye gönderilen yardımların teslim alınarak depremzedelere ulaştırılmasında yaşanan sorunlar devam ediyor.

yardımlar3

30 binden fazla kişi hayatını kaybetti, enkazdan sağ çıkanlar ise soğuk havada yaşam mücadelesi veriyor. Depremin hemen ardından tüm Türkiye tek yürek oldu. Başta gıda malzemeleri olmak üzere yüzlerce TIR'la AFAD koordinasyonunda, deprem bölgelerine yardım malzemesi taşındı.

yeniSafak

Depremin büyük hasar verdiği Hatay'ın Antakya ilçesine malzeme taşıyan bazı TIR şoförleri ve yardım ekipleri, AFAD merkezinde sıra beklememek için taşıdıkları yardım malzemelerini caddelere indirdi. Depremzedeler de yerlere saçılan kıyafetler arasında kendilerine uygun olanları aradı.

yeniSafak

Depremin hemen ardından bölgeye Mersin'den gelen Umut Çor, arkadaşları ile caddede seyyar mutfak kurup, günlük 500 kişiye yetecek çorba ve yemek dağıttıklarını söyledi. Çor, "İkinci günden itibaren yardımlar gelmeye başladı. Bulunduğumuz yere çok fazla erzak geliyor. TIR'lar getiriyor ama gelen TIR şoförleri ya bırakıp gidiyorlar; çaresiz kalıyorlar" dedi.

yeniSafak