ERKEN HABER - Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yeni yayımladığı nüfus istatistiklerine göre, 2023’te seçmen sayısı 64 milyon bekleniyor. Yabancı kökenli seçmen bunun yüzde 2’sine denk geliyor. Blok halde hareket etseler, yani şu an yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahip oluyorlar.

yabancı kökenli seçmen

TÜİK, Türkiye genelindeki nüfus verilerini kamuoyu ile paylaştı. Verilerde boşanma sayıları, nüfus artış hızı, illerdeki yabancı sayısı, hane halkı büyüklüğü gibi veriler paylaşıldı. Verilere göre Türkiye'de ikamet eden yabancı nüfus 2021 yılında 1 milyon 792 bin 36 kişi olurken, bu nüfusun yüzde 49.7'sini erkekler, yüzde 50,3'ünü ise kadınlar oluşturdu.

'Yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahipler şu anda'

TÜİK’in yeni yayınladığı nüfus istatistiklerini İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi’nden Prof. Murat Şeker konuya ilişkin şunları söyledi: 

İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Merkezi’nden Prof. Murat Şeker

Hatay'da tıp öğrencisi enkazdan sağ kurtarıldı Hatay'da tıp öğrencisi enkazdan sağ kurtarıldı

“Nüfusun içinde yurtdışı doğumlular denince hep mülteciler geliyor akla ama Bulgaristan, Almanya doğumlu olan da çoktur. 2014’e kadar bu rakam hep 1.4 milyon düzeyindeydi. Bugün 3 milyonu aşmış durumda. Doğum yerlerine baktığımızda özellikle Suriye, Irak, İran gibi ülkeler görüyoruz. Bir de tabi önümüzde seçimler geliyor. Bu da hep gündemde ve tartışılıyor. Seçimde oy kullanacak belli bir yabancı kökenli vatandaş var. Bunun rakamlar üzerine çok spekülasyon yapılıyor. Bizim son yaptığımız çalışmada, 1.3 milyon gibi bir rakam çıkıyor. Bunun hepsi mültecidir diyemeyiz. Alt kırımlara bakmak lazım ama bu önemli bir oran. 2023’te seçmen sayısı 64 milyon bekleniyor. Yabancı kökenli seçmen bunun yüzde 2’sine denk gelen bir oran. Blok halde hareket etseler, yani yabancılar parti kursa yüzde 2’lik bir orana sahipler şu anda. Sadece İstanbul’da 350-400 bin olduğu düşünülüyor. Önümüzdeki dönemde oldukça tartışılacak meselelerden biri olacak.”