DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Türkiye'nin dış politikasını ve operasyonlara yönelik eleştirilerde bulundu.

ERKEN HABER - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu.

Babacan’ın gündeminde dış politika ve ekonomi vardı. Babacan, Suriye’ye sınır ötesi operasyon hazırlığında olan hükûmete seslenerek, “Öyle sağda solda ‘Muhalefet operasyona destek vermiyor, yok öbür tarafı destekliyor’ falan filan gibi saçmasapan laflar etmeyeceksiniz. Haddinizi bileceksiniz’ diye konuştu.  Elektrik ve doğalgaza yapılan zamları da değerlendiren Babacan şunları söyledi:

‘Dış politika Sayın Erdoğan’ın ve ortaklarının keyfine bırakılmayacak kadar ciddi bir alan’

“Türkiye, millî güvenliğimizi ilgilendiren konularda asla yaş tahtaya basmamalıdır. Dış politika Sayın Erdoğan’ın ve ortaklarının keyfine bırakılmayacak kadar ciddi ve önemli bir alandır. Hükûmet, iç politikadaki hedefleri uğruna terörle mücadelemizi zayıflatacak hiçbir şey yapmamalıdır. Ülkemizin teröre karşı verdiği haklı mücadele dünyanın gözü önünde asla sorgulanmamalıdır.”

‘Niye bugün gündeme getiriyorsunuz?’

“Birileri dış politika konusunda eleştiri duymaktan rahatsız. Çöken ekonomi, yok olan hukuk, can çekişen sağlık sistemi konuşulmasın istiyorlar. Tam bu nedenle, olası Suriye operasyonu ile ilgili niyetlerinden şüphe duyuyoruz. Onun için hükûmete soruyoruz: Ülkedeki sorunların üstünü sınır ötesi bir operasyonla örtmek mi istiyorsunuz? Kapsamı nedir? Bugüne kadar aklınıza gelmedi de niye bugün gündeme getiriyorsunuz? Gelin siyasi partileri bilgilendirin. 8 yıl MGK üyeliği yapmış bir insanım. Millet meselesi, devlet meselesi nedir iyi bilirim.”

‘Askerler bu ülkenin evlatları, cevap vermek zorundasınız’

“Oraya giden askerler hepimizin evladı, bu ülkenin evlatları. Sorularımıza cevap vermek zorundasınız. Görüş ve önerilerimizi dinlemek zorundasınız. Ayrıca, öyle sağda solda ‘Muhalefet operasyona destek vermiyor, yok öbür tarafı destekliyor’ falan filan gibi saçmasapan laflar da etmeyeceksiniz. Bunu konuşturtmayız, söyletmeyiz size. Hele hele ülke tarihine tek bir hayrı geçmemiş, şu ülkenin menfaatine tek bir iş yapmamış ortakları yanınıza aldıktan sonra bizleri susturmaya kalkamazsınız. Susmayacağız. Bu kadar ucuz değil. Haddinizi bileceksiniz.”

‘Siyasi meşruiyet muhalefetin görüşünün alınmasıyla sağlanır’

“Vatandaşın önemli bir ekseriyeti artık bu hükûmetin arkasında değilse böylesine stratejik, önemli konularda hükûmet sadece yasal meşruiyetine dayanarak adım atamaz. Böylesine bir operasyonun siyasi meşruiyetini sağlamak ancak siyasi partilerin, muhalefetin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve onların da görüşünün alınmasıyla sağlanabilir.”

‘Putin’in kapısında beklediniz’

“Suriye’de 34 şehit verdikten sonra gidip, Moskova’da Putin’in kapısında beklediniz. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği meselesinde yine düzgün bir analiz yapıp etkin bir diplomasi sergilemek yerine, bir başka şov peşindeler. Diyelim ki, bu iki ülke savunma sanayi kısıtlamalarını kaldırdı. Büyük bir başarı mı kazanmış olacaksınız? Terörle mücadelede üstün bir çaba mı ortaya koymuş olacaksınız? Kimseyi aldatmayın. PKK terör örgütüne müsamaha gösteren, bu örgütün ilişkili olduğu birimlere alan açan sadece bu iki ülke mi? Bütün mevcut NATO üyelerine aynı çağrıyı yapın. Bütün BM üyelerine aynı çağrı yapın.”