Bakanlık açıkladı, ilk kez bu yıl velilerden okul kayıt parası, bağış veya herhangi bir ad altında para alınması yasaklandı. Yine ilk kez bu yıl her okula bütçe gönderildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların elektrik, su ve ısınma giderleri olarak harcanmak üzere İl Milli Eğitim müdürlüklerine bütçe gönderiyordu. İl müdürlükleri, ilçe müdürlüklerine, ilçeler de okullara ihtiyaçları oranında dağıtıyordu bu bütçeyi.

İlk kez okullara gönderilen 3.1 milyar liralık bütçe var ortada. Bu bütçe sadece ilk elden okullara iletilmiş oldu. Söz konusu bütçe yine okulların elektrik, su ve ısınma ihtiyaçlarına ya yetecek ya yetmeyecek.

Okulların güvenlik, temizlik, temizlik malzemeleri, bakım onarım, eksik sıra masa sandalye, sınıflara ve dersliklere kitaplık gibi birçok eksiklikler yine velilere kaldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in "Velilerden para alınmayacak" talimatı, sözle olmuyor. Para almasınlar da ihtiyaçlarını nasıl karşılasınlar?

Bakanlığın gönderdiği bütçe gerçekçi olsa keşke...

Okullar açılalı henüz bir hafta oldu, velilere alması gereken yardımcı ders kitapları listesi, okulun eksikliklerinin listesi verilmeye başlandı.

Sayın Bakan, 3 milyar lirayı hangi kriter ve giderler doğrultusunda gönderdiyseniz, bir okulda müdürlük yapın da o parayla okulu idare edin hem de velilerden bir kuruş almadan. 

Öyle sırça köşklerde oturup ahkam kesmekle, 19 milyon öğrencinin eğitim aldığı okullar idare edilmiyor maalesef. 

Talimat vermek kolay, icraatta görmek lazım.

Veliler isyanda. Haklı olarak "Bakan talimat verdi para isteyemezsiniz" diyor;

Okul idaresi cevap veriyor:

-"Gönderdiği para güvenlikçi tutmaya yetmiyor, çocuğunuz okuldan giderse sorumlusu biz değiliz",

-"İşçi Bulma Kurumunun gönderdiği temizlikçi bir gün çalışıp gitti, çocuğunuzun pis okulda eğitim yapmasını istiyorsanız para vermeyin veya gelin siz temizleyin"

-"Devletin verdiği yardımcı kaynak kitapları ortada, siz başka kitap almazsanız bunlarla yetinirsiniz"

-"Evet bütçemiz var ama sınıflara kitaplık yaptırmak için yetmiyor, çocuklarınızın kitaplarını muhafaza etmek için siz kitaplık ve dolap yaptırmalısınız"

Okullarda 60 bin temizlik personeli görevlendirilmiş, İş ve İçi Bulma Kurumu'nun gönderdiği birçok temizlikçi, daha ilk haftadan bırakıp kaçtı. "Koskoca okulu tek başıma temizleyemem" deyiverdiler.

Beslenme çantası, okul kıyafetlerini her şartta veliler karşılıyor zaten.

Allah var, haklarını yememek lazım okul idarecilerinin ve tüm öğretmenlerin. Hiçbiri veliden beş kuruş talep etmedi.

Talep edip de kendilerini sürgünde bulmak istemezler zaten. 

Gelin görün ki iş Sınıf Annelerine düştü.

Okullarda yapılan veli toplantılarında eksiklikler, ihtiyaçlar, yardımcı kitaplar, kitaplıklar, temizlik malzemeleri bir bir anlatıldı herkese.

Para toplama işi Sınıf Annesi'ne düştü. Adı önemli değil ama "Dönem Aidatı" demişler. İki dönem için yaklaşık 500 lira belirlemişler. İleride doğacak ihtiyaçlar hariç tutularak.

Sayın Bakan Özer, talimatını sözü geçen müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenlere vermişti zaten. Sınıf Anneleri'ne onun talimatı geçmiyor.

Bakan Özer, Sınıf Anneleri'ne "velilerden para toplamayın" talimatı verdiği gün, görevden alınacağı gündür.

Çünkü Sınıf Anneleri, devlet memuru veya işçisi değiller. Onlar, neden para toplamak zorunda kaldıklarını, gönderilen bütçeyle neler yapılıp neler yapılamayacağını kendisine çok iyi anlatırlar.

Esnafın meşhur lafıdır "Müşteri Velinimetimizdir"... Bu söz daha 15 yıl öncesine kadar bakkallarda ve birçok esnafın yanı başında çerçeveyle asılırdı duvarlarda. Öğrenciler de sadece özel okulların değil devlet okullarının da birer müşterisi konumuna gelmiş durumda.

Kısacası, Veli Nimetleri oldu okulların. 

Demem O Ki:

Öğretmenler veya okul idarecileri, velilerden toplanan beş kuruşa dahi tenezül etmezler, şimdiye kadar da herhangi bir yolsuzluk, usulsüzlük söz konusu olmadı zaten. Okul idarecileri veya öğretmenler, para toplama meraklısı da değildir.  

Temennim Odur Ki:

2023 Merkezi Yönetim Bütçesi'nden "aslan payı"nın faizcilere ödeyecek Hazine Bakanlığı'na değil, Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılması, norm kadro belirleyerek öncelikle her okulun personel ihtiyacını ve diğer masraflarının karşılanmasıdır.