ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TBMM'de bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin görüş ve eleştirilerine yanıt verdi.

Bakan Bilgin, şunları kaydetti:

'EYT konusu, Türkiye'nin en önemli sorunu. Beni arayan gazeteci tanıdıklarım, doğrudan EYT'li olan yurttaşlarımız EYT ne olacak, neden uzadı? diye soruyorlar. Uzamasının nedenini söyleyeyim. Herkesi dinlemek zorundayız. Odaları dinledik. Bu mesele öncelikle hep bizim açımızdan ele alınan bir konuydu. Fakat doğrudan işvereni ilgilendiriyor. Kıdemli, tecrübeli adamlar, işi bilen çalışanlar işletmelerde yüzde 15 yüzde 10 civarında. İşverenler emekliye ayrılacak olan tecrübeli personelini kaybetmek istemiyorlar. 

MGK sona erdi, işte alınan kararlar MGK sona erdi, işte alınan kararlar

Çalışmanın teknik yönü var. 8 Eylül 1999 öncesi işe girenleri kapsıyor. O dönemde henüz dijital kayıt yok. İş değiştirmiş, evrakları kayıp olanlar var. Bunları organize etmeye çalışıyoruz. Kapsamına tam ulaştığımız zaman, bu ay sonuna kadar sözümü tutup Meclis'e getireceğim inşallah. Bu çalışmaları tamamladığımız zaman Meclisle paylaşacağım.

En kapsamlı çalışmayı yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Bu kapsamın genişlemesi, biliyorsunuz burada temel üç kriter var.

Bunları bugün komisyonda da söyledim, bugün yaş şartı olmasaydı 1 milyon 600 bindi, Ocak'ta bu sayı daha da artacak. Bütün verileri ele alıp gerçekçi çalışma yapmak lazım. Kamuya, işverene olan yükü hesaplamamız lazım. Çalışmalar bitince kamuoyu ile paylaşacağız.

Asgari ücrette emekçilerimizden yana tavır alacağız, sözleşmeli personeli en geniş kapsamda çözdük, EYT meselesi de gündeme geldiği zaman aynı kapsayıcılıkta olacaktır."