ERKEN HABER - Plastik poşet fiyatlarına zam talepleri karşısında, vatandaşlar çözüm arayışına girdi.

Market alışverişlerinde 25 kuruşa satılan plastik poşetlerin yüzde 200 zam yapılarak 75 kuruşa yükseltilmesi talepleri, vatandaşların toptan poşet satın almasına yol açtı.

Marketlere giden bazı vatandaşlar, 25 lira karşılığında 100'er adet poşet satın almaya başladı. Kasiyerler, vatandaşların toptan poşet satın alma isteği karşısında şaşkınlığa düşerken, stoklarında bulunduğu kadar satmaya başladılar.

Sadece poşet satın almak için markete giden vatandaşların olduğunu belirten market çalışanları, zam söylentilerinin ardından ilk kez poşet satışı gerçekleştirdiklerini söylediler.

file

DAYANIKLI POŞETE DÖNÜŞ

Plastik poşetlerin zamlanacak olmasından dolayı bazı vatandaşlar da tedbiren dayanıklı poşet veya torba almakta çareyi buldu. 

1970'li yılların vazgeçilmezi olan ve file olarak bilinen ipli örgüden yapılan delikli dayanıklı torbalar, artık yeniden hayatımıza girmeye başlıyor.

Bazı marketler tarafından satışa sunulan bez veya dayanıklı poşetler büyüklüğüne göre 7 ila 12 lira arasında satılıyor.

Kredi ve kart borçları 1.7 trilyon lirayı aştı Kredi ve kart borçları 1.7 trilyon lirayı aştı

File satın almak için arayışta bulunan vatandaşlar, herbir alışverişte bir defaya mahsus kullandıkları plastik poşet yerine daha ekonomik olan file veya bez torba kullanmayı tercih etmeye başlıyor.