ERKEN HABER - Türkiye Futbol Federasyonu, Gaziantep FK-Beşiktaş ve Sivasspor-Galatasaray maçlarının VAR kayıtlarını yayınladı. Açıklamada önemli hakem hatası olduğu vurgulandı.

TFF, Sivasspor-Galatasaray maçının VAR kayıtlarını açıkladı MHK: Uzun süre görev verilmeyecek

TFF, Gaziantep FK-Beşiktaş ve Sivasspor-Galatasaray maçlarının VAR kayıtlarını yayınladı. VAR konuşmaları ilk kez yayınlanırken maçlarda hakemlerin “önemli hakem hatası” yaptıklarının tespit edildiği belirtildi.

TFF'DEN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu şu açıklamayı yaptı: "Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR Kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir.

Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir. Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır.

NELSSON'UN POZİSYONU

TFF'nin yayınladığı VAR kayıtlarına göre, Nelsson pozisyondaki ikinci adam olarak kabul edildiği için Sivasspor'un golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.

Sivasspor'un iptal edilen golünde yer alan ses kayıtları:

- VAR: "Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'a müdahalesi var."

- Erkan Özdamar: "Evet, Robin Yalçın değil mi, çok net. Nelsson'a temas ediyor. Ofsayt mı peki bu oyuncu?"

Fatih Terim, Bodrumspor'u satın alıyor Fatih Terim, Bodrumspor'u satın alıyor

- VAR: "Nelsson ikinci oyuncu. Evet, ofsayt var."

TFF, Sivasspor-Galatasaray maçının VAR kayıtlarını açıkladı MHK: Uzun süre görev verilmeyecek

N'KOUDOU'NUN POZİSYONU

Beşiktaş'ın Gaziamtep FK ile oynadığı maçta N'Koudou ile Kitsiou arasında yaşanan pozisyon esnasındaki VAR konuşmaları ise şu şekilde:

- VAR: "Sahada inceleme öneriyorum. Kafa vurduğunu görüyorum."

- Atilla Karaoğlan: "Şiddet var mı?"

- VAR: "Var, kafayla vuruyor. Bariz burnuna vurduğunu görüyorum."

- Atilla Karaoğlan: "Burnuna dokunuyor ya. Şiddet yok."

- Atilla Karaoğlan: "Abi abartıyor ya. Ben sarıda kalacağım."

- VAR: "Tamam, karar senin."