ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Depremlerin ardından Gaziantep Nurdağı’na "Koordinatör Vali" olarak atanan Şırnak Valisi Osman Bilgin, depremzede vatandaşlardan özür diledi.

Kahramanmaraş depremlerinin vurduğu illerden Gaziantep Nurdağı’na "Koordinatör Vali" olarak atanan Şırnak Valisi Osman Bilgin, "Devletin temsilcisi olarak geç gelmiş olabilirim. Durum gördüğünüzden bildiğinizden daha vahim. Belki açıklanandan 4-5 kat daha fazla ölü var. Devlet olarak geç gelmişsek özür diliyoruz" dedi.

"HARİTALAR DEĞİŞECEK"

Vali Osman Bilgin şunları kaydetti:

Erken Haber'in ortaya çıkardığı rüşvete inceleme başlatıldı Erken Haber'in ortaya çıkardığı rüşvete inceleme başlatıldı

"Yaşadığımız afet çok büyük bir afet. Örnek vermek istiyorum size; Nurdağı ilçesini -Çevre Bakanıyla dün gece inceledik- ilçeyi kaldırıyoruz, komple yıkıyoruz, tamamını, yüzde 100'ünü yıkıyoruz. Yani yaşanan felaketi anlayın diye anlatıyorum. Şu anda bir apartmandan 150 ölü çıkan apartman var.  150 ölü çıkardığımız apartman var.

Tabii yüce Allah, onun takdiri ilahisi olmadan biz bir saniye bile adım atamayız. Bir saniye sonrasına da hükmedemiyoruz. Ben Trabzonlu olduğum için bizde hocalık vardır, onu söyleyeyim. Burada hoca olduğu için ben fazla konuşmuyorum. Şunu anlatmak istiyorum. Biz insan olarak üzerimize düşenleri yapmalıyız. Biz onun için buraya geldik, insan olmanın gereği. Devletin temsilcisi olarak sizlerle beraber olmak, sizi dinlemek için geldim. Kusura bakmayın belki geç geldim ama durum gördüğünüzden bildiğinizden çok daha vahim. Açıklanan rakamlardan en az 3-4 belki 5 kat daha kötü. Bazı illeri yıkıp yeniden iller yapacağız. Dolayısıyla bu gördüğünüz İstanbul depremi veya Erzincan depremine benzeyen bir deprem değil. Şehirler haritadan silinecek, yeni haritalar oluşturulacak. O nedenle bizim devlet olarak, devletin görevlileri olarak geç geldiysek sizden özür diliyoruz. Bizi hoşgörünüzle, az önce de bir köye gittik..."