ERKEN HABER - Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, on bir ayın sultanı Ramazan ayında; vakfetmenin, paylaşmanın, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın gereği olarak hayır hizmetlerine devam ediyor.

Ülke olarak Kahramanmaraş merkezli asrın felaketinin yaralarının sarıldığı bu günlerde, depremin yaşandığı ilk andan itibaren afetzedelerin yanında olan Vakıflar Genel Müdürlüğü; Ramazan ayında da dayanışma örneği olarak hizmetlerine devam ediyor. 

Depremden etkilenen 11 İl’de 29 gün boyunca iftar ve sahur olmak üzere 478 bin Kişiye ikramda bulunulacak…

Vakıflar Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl başlattığı iftar buluşmalarının kapsamını bu yıl genişleterek özellikle Depremlerden etkilenen Kahramanmaraş Elbistan, Gaziantep Nurdağı ilçeleriyle Hatay, Malatya ve Adıyaman merkezde Ramazan ayı boyunca her gün 16 bin 500 kişiye iftar ve sahurda sıcak yemek ikramında bulunacak.

“Birr Lokma , Bin Sofra ” Sloganı ile başlatılan ramazan iftarlarında Tüm Türkiye’de kurulacak iftar sofralarında 1 Milyon vatandaşımız ile buluşulacak… 

Vakıflar Genel Müdürlüğü, depremden etkilenen illerde her gün kuracağı iftar ve sahur sofralarının yanı sıra 81 İl’de de Genel Müdürlük hayır hizmetlerinden faydalanan vatandaşlarla buluşacak. 
Bu kapsamda Yurt içinde Genel Müdürlükten kuru gıda yardımı, muhtaç aylığı ve burs alan 73 bin kişiye 81 il merkezinde iftar verilecek. 

Genel Müdürlük ayrıca yurt dışında Türk-İslam vakıf kültürünün ayak izlerinin olduğu; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bosna Hersek Cumhuriyeti, Kosova Cumhuriyeti, Makedonya Cumhuriyeti ve Karadağ’a da Ramazan ayı dolayısıyla 20 bin adet gıda kolisi gönderecek. 

Vakıflar; geçmişimize, kültür ve geleneğimize ait bir kavram olmasının çok ötesinde, geleceğimizi aydınlatan birer kandildir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Ceviz büyüklüğündeki dolu milyonluk hasara yol açtı Ceviz büyüklüğündeki dolu milyonluk hasara yol açtı

“Vakfetmenin, paylaşmanın, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın kültürümüzdeki yeri son derece büyük ve önemlidir. Bu sebepledir ki, yüzyıllardır kesilmeyen bir hayır kapısı ve dua sebebi olan vakıflar, geçmişten günümüze değerini ve önemini korumaya devam etmiştir.

Vakıflarımız geçmişimize, kültür ve geleneğimize ait bir kavram olmasının çok ötesinde, geleceğimizi aydınlatan birer kandildir. Bu kandilin taşıyıcıları olarak mazbut vakıfların vakfiyesinde yer alan hayır şartlarını özenle yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu amaçla on bir ayın sultanı Ramazan ayında da hayır hizmetlerimize devam ediyoruz. Yardımlaşma ve Dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde kuracağımız iftar ve sahur sofralarımızla vatandaşlarımızla buluşuyoruz.”