ERKEN HABER - Uzmanlar Derneği (UZDER) Genel Başkanı Yakup Toprak, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın TSK'nın terörle mücadelede kimyasal silah kullandığına ilişkin iddia ve ithamlarının kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Kahramanmaraş'ta 3.9 büyüklüğünde yeni deprem Kahramanmaraş'ta 3.9 büyüklüğünde yeni deprem

Toprak, Türk Silahlı Kuvetleri'nin başarılarına gölge düşürülemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"TTB'nin açıklamasını esefle telin ederim. 2231 yıllık şanlı bir geçmişe sahip Türk Silahlı Kuvvetlerimizi, PKK terör örgütüne karşı kimyasal silahla itham etmek en basit tabiriyle hainliktir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, karşısındaki hiçbir düşmana hileli yöntemlerle davranmayacağını herkes bilir. Haddinizi bilin, hududunuzu bilin. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bükemeyeceği hiçbir bilek, hiçbir güç, hiçbir kuvvet yoktur. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Şanlı ordumuza karşı yapılan açıklamaları telin ediyorum, reddediyorum." 

FİNCANCI HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında soruşturma başlatmıştı.

Fincancı 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama'  ile suçlanıyor. 

PKK/YPG'nin sözde yayın organına konuşan Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör operasyonları sırasında kimyasal silah kullandığını iddia etmişti.

ENVANTERDE KİMYASAL SİLAH YOK

Milli Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak iddiayı yalanladı. Açıklamada, TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığını, bu iddialar karşısında hukuki işlemler başlatıldığını bildirmişti.