ERKEN HABER - Altı yaşındaki çocuğun sistematik istismara maruz bırakılmasına ilişkin kurulan TBMM Araştırma Komisyonu toplandı. MEB sisteminde H.K.G’nin kaydının ihmal edildiği ortaya çıktı. Bakanlık temsilcisi de “ihmal edilmiş” ifadeleriyle açıklama yaptı. Hiranur Vakfı’nın denetimi hakkındaki sorular yanıtlanmadı.

Seçmen listelerine yeni uygulama talebi geldi Seçmen listelerine yeni uygulama talebi geldi

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.’yi, altı yaşında “imam nikahı” adı altında sistematik istismara maruz bırakmasının ortaya çıkmasının ardından, TBMM Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu toplandı. Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri, milletvekillerine konuyla ilgili bilgi verdi.

H.K.G’nin kaydı 'ihmal edilmiş'

Komisyon, “Hangi yaş grubunda, hangi okullarda, hangi tür istismar oluyor?” sorusuyla başladı.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdür Vekili Cemal Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığı’nda rehberlik sistemi olduğu ve psikolojik danışman, rehber öğretmen ve okul müdürleri tarafından sisteme giriş yapıldığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Metin Çakır, sistemin bu konuda çok ayrıntılı olduğunu ve gerekli hassasiyetin gösterildiğini ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, bu sistemin 2006 yılında geliştirildiğini ve sisteme giren çocuğun artık takiplerinde olduğunu ifade etti. Bu konu H.K.G.nin kaydının ne olduğu sorusunu akıllara getirdi. Tuncay Morkoç, H.K.G.'nin kaydının "ihmal edilmiş" olduğunu söyledi.

Hiranur Vakfı denetleniyor mu?

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Erhan Gülveren de milletvekillerinin Hiranur Vakfı’nın denetlenip denetlenmediğine ilişkin sorusuna “Yazılı olarak cevap vereceğim” dedi. Bu yanıta karşı milletvekilleri “Bu soruya yanıt vermeyecekse niye geldi?” diye sordu. Milletvekillerinin ısrarlı sorularına rağmen Hiranur Vakfı ile ilgili sorular yanıtsız kaldı.

Morkoç: Adresi olmayan çocuklarımız var

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemi hakkında bilgi vermeye devam eden Tuncay Morkoç’un şu ifadeleri dikkat çekti:

“İlköğretim kurumlarında toplamda 40 bin civarında devamsız gözüken çocuk vardır. Bunun yüzde 99’a yakını da yurt dışı temalıdır. Pasaportla dışarı çıkan çocuğun kaydını alıp da bizim sistemimize yansıtamadığımız için bunu bulma şansımız da olmuyor, gidiyoruz adreste yok. Tutuklu olabilir, yurt dışında olabilir, ağır hasta olabilir ve de işte hiç kimsenin bilmediği bir şey olabilir. Nüfusla bunları sürekli konuşuyoruz. Adresi olmayanlar var mı? İnanılmaz, hiçbir adres kaydı olmayan çocuklarımız var, kiminle iletişime geçeceğimizi bilmiyoruz yani onu bir şekilde yakalamamız gerekiyor ama yok.”