ERKEN HABER - Zafer Partisi, Memleket Partisi, Doğru Parti ve Adalet Partisi’nin yer aldığı yeni bir ittifak kurulacağı iddia edildi. ‘Türkiye İttifakı’ ismiyle bir araya geleceği öne sürülen parti temsilcilerinin 7 Aralık’ta Ankara’da toplanacağı öğrenildi. Ümit Özdağ ve Muharrem İnce'nin ittifak için el sıkıştığı öne sürüldü. 

Genel seçimlere yönelik geri sayım devam ederken, bir ittifak daha kuruluyor. Zafer Partisi, Memleket Partisi, Adalet Partisi ve Doğru Parti ‘Türkiye İttifakı’ adı altında bir araya gelecek. Ayrıca parti temsilcilerinin 7 Aralık’ta Ankara’da buluşacağı öne sürüldü.

SON TOPLANTI 30 KASIM’DA YAPILDI

Parti temsilcilerinin, resmi işlemlerin ardından Anıtkabir’i ziyaret edeceği, sonrasında ise basın toplantısı düzenlerek ittifakı duyuracakları belirtildi.

İTTİFAK İSMİ DEĞİŞEBİLİR

Öte yandan parti genel başkanlarının henüz ittifakın ismiyle ilgili kesin bir hükmü bulunmadığı, ‘Türkiye İttifakı’ başta olmak üzere öneriler üzerine görüşüldüğü belirtildi.

MUHARREM İNCE TEYİT ETTİ

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ittifak yapma konusunda Zafer Partisi ile görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

İnce, Çanakkale kent merkezinde vatandaşlarla bir araya gelerek esnaf ziyaretinde bulundu.

Basın mensuplarına gündemi değerlendiren İnce, "altılı masa"yı eleştirerek, "Komite kuracaklarmış, bu komite cumhurbaşkanını yönetecekmiş. Ya cumhurbaşkanı seçilen adam yüzde 50+1 ile seçilecek. Sen yüzde 1-2 oy alan bir partisin, seni mi dinleyecek?" dedi.

"Altılı masa" tarafından yapılan açıklamaların iktidarın işine geldiğini belirten İnce, "Yani cumhurbaşkanı bir yere birini atayacak, Merkez Bankası Başkanı atayacak. 'Haydi Kılıçdaroğlu'na sorayım, haydi yetmedi Meral Akşener'e sorayım, Temel Bey'e sorayım, Ahmet Davutoğlu'na sorayım. Ali Babacan'a sorayım.' Böyle mi olacak yani? Bu altılı masa bu iktidar kadar kötülük yapmaktadır Türkiye'ye." diye konuştu.

İnce, daha sonra Belediye Çalışanları Eğitim ve Sosyal Tesisi'nde üniversiteli gençlerle buluşma toplantısına katıldı.

Bir öğrencinin, "Zafer Partisiyle, Ümit Özdağ ile ittifak kurmayı düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan İnce, "Görüşüyoruz, henüz netleşmiş bir şey yok. Memleket meseleleri üzerine kafa yoruyoruz. Kurarsak nasıl olur, tartışıyoruz. Daha geçen hafta görüştük." ifadelerini kullandı.

"Altılı masa"nın çözüm olamayacağını, ortakların en temel konularda anlaşamadıklarını öne süren İnce, şunları kaydetti:

AK Parti'de 'üç dönem kuralı' sancısı AK Parti'de 'üç dönem kuralı' sancısı

"Zaten dağılırlar, yakında göreceksiniz. Birbirlerine ayar veriyorlar. Grup başkanvekillerine diyorlar ki: 'Sen çık bakayım şuna bir laf çak.' Öbürü de diyor ki genel başkan yardımcısına: 'Haydi bir de sen çak.' Dış kulvardan saldırılar var. İstanbul Sözleşmesi'nde anlaşamamışlar, kamulaştırmada anlaşamamışlar, Ergenekon, Balyoz davalarında anlaşamamışlar, Libya tezkeresinde anlaşamamışlar. Nerede anlaşacak bunlar?"