Oscar ödülleri ilklere sahne olacak Oscar ödülleri ilklere sahne olacak

ERKEN HABER - 30 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyumun açılışına; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Şırnak Belediye Başkan Vekili İhsan Gören, Rektör Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, protokol üyeleri, çok sayıda akademisyen ve vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Uluslararası Molla Ahmed el-Cezeri Sempozyumu’nda daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.
Şırnak Valisi Osman Bilgin, açılışta yaptığı konuşmada, bu toprakların esasen ilmin, medeniyetin ve güneşin toprakları olduğunu söyledi.
Bu topraklar alelade topraklar olmadığını belirten Bilgin, “Molla Ahmed El-Cezeri sadece bu coğrafyanın değil dünyaya ışık tutan Mevlana'nın, Hacı Bektaşi Veli'nin, Yunus Emre'nin kardeşi bir nevi onlarla aynı duyguları bizlere aktaran ve bizi biz yapandır. Sadece bölge insanı değil ülkemizin tümüne ve hatta dünyaya ve insanlığa seslenen ve o insanları bir arada tutan Allah’a olan o yüce aşkın dünyadaki kelamdaki terennümüdür. Bu manada baktığımızda bizi bu sempozyumu yapmaya teşvik eden şey özellikle bu toprakların, burada yaşayan insanların geçmişi ile olan bağlarını en iyi şekilde devam ettirip geleceği daha güzel inşa edip geleceğe umutla bakmak, geleceğimizi kardeşlikle birliktelikle şekillendirmektir.” dedi.

molla ahmed1
Uluslararası Molla Ahmed el-Cezeri Sempozyumu açılış programı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın “ Anadolu’nun İslam’a açılan Kapılarından Cizre” başlıklı açış konferansı ile devam etti. Anadolu'nun altını üstüne getiren yüz binlerce Müslüman'ı şehit eden Haçlılar diye bir ordunun olduğuna ve bizim tarihimizde öğrenmemizin istenmediği şeylerin olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, “Pervari'de Türkçe öğrenmek için ilkokula gidince öğrettikleri ilk şey ‘uyu uyu, yat, uyu’ olmuştu ve hala uyuyoruz. Bu haçlı batılıları üzmeyelim diye bize okullarda bir şey öğretilmez. Ama bunlar geldiler canımıza okudular. Anadolu'yu kasıp kavurdular. Avrupalıları üzeceğiz diye neredeyse ceketsiz, gömleksiz gezeceğiz. Okullarımızda Selahaddin niye okutulmasın, haçlıların yaptıkları neden öğretilmesin?” şeklinde konuştu.
Sempozyumun birinci oturumunun başkanlığını Şırnak Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan yaptı. Sempozyumda eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker “Klasik Kürt Edebiyatı ve Mele Ehmedê Cizîrî”,  Prof. Dr. Abdulcabbar Kavak “Melayê Cizîrî’nin yaşadığı çağ ve yetiştiği entellektüel çevre”, Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu “Cizre’den Siirt’e uzanan ilim köprüsü: Mevlana Mele Eli ve Mele Mustafa bin molla Halil es-Siirdî”, Doç. Dr. Mehmet Çelik, “Melayê Cizîrî’ye göre aşk” , Abdullah Yaşın  “İlk Çağda Cizre’nin İslamlaşması” başlıklı sunumlarını yaptı.
Şırnak Üniversitesi’nden Doç. Dr. İbrahim Baz’ın başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise, Naif Mikail Tahir, “Melayê Cizîrî’nin Allah’ın varlığını delillendirme yöntemi”, Rektörümüz Prof. Dr. Abdurrahim Alkış “Molla Ahmed el-Cezerî’nin Seyru Sülûku” ,  Doç. Dr. Ahmet Özdemir “Melayê Cizîrî Divanı’ndan Peygamber Tasavvuru” ve Doç. Dr. Nurullah Agitoğlu da “Melayê Cizîrî’nin Divanı’nda geçen bazı hadisler üzerine değerlendirme” başlıklı bildirilerini sundu.
Sempozyumun üçüncü oturumuna Prof. Dr. Hüseyin Güneş başkanlık etti.
Üçüncü oturumda Tahsin İbrahim Doskî “Behdinan Bölgesi edip ve alimlerinin Melayâ Cizîrî Divan'ı hakkındaki çalışmaları”, Prof. Dr. Mehmet Zahir Ertekin ve Doç. Dr. Bedreddin Basuğuy “Molla Ahmet El-Cezeri’nin Kürt şiiri üzerindeki etkileri”, Halid Sadinî (Melayâ Cizîrî’nin Mirlerle dostluğu: Mir İmaduddin Hakkari Örneği”, Dr. Muhammed Şerif Azarkan “Melayâ Cizîrî’nin 34 Nüshası” başlıklı sunumlarını yaptı.
Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir’de bir konuşma yaptı.
İki gün süren ve 16. yüzyılda yaşamış olan ve Kürt tasavvuf edebiyatının önemli isimlerinden Melayê Cizîrî’nin hayatı ve şiirleri konuşuldu.
Yurtiçi ve Yurtdışından ayrı ayrı 15 üniversiteden Dicle Üniversitesinden Prof. Dr. M. Emin Erkan, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Eyüp Baş, Romanya Bükreş Üniversitesinden Prof. Dr. George Grigore’ninde aralarında bulunduğu 24 bilim insanı çeşitli sunumlar yaparken, sempozyumda  Melayê Cizîrî’nin fikri, şark tasavvufu ve kasideleri üzerine sohbetler yapıldı ve Melayê Cizîrî’nin Kürtçe kasideleri seslendirildi.