ERKEN HABER - Fas'ta 28'incisi düzenlenen Tatvan Uluslararası Akdeniz Film Festivali, onur konuğu Türkiye'nin katılımıyla devam ediyor.

Fas'ın Tatvan kentinde 3 Mart'ta başlayan festivalin 10 Mart'a kadar devam etmesi bekleniyor. Festivalde "En İyi Senaryo" ve "Sinema Endüstrisi Günleri" gibi yarışmalar ve sinema okulu öğrencilerine yönelik eğitim atölyeleri benzeri birçok etkinlik yer alıyor.

Türkiye'nin "onur konuğu" seçildiği festivaldeki film gösterimleri yoğun ilgi görüyor.

Mısırlı yazar ve sinema eleştirmeni Amal El-Cemel, AA muhabirine yaptığı açıklamada,"Akdeniz ülkeleri arasında pek çok farklı alan ve konuda ortak noktaların vurgulanmasında sinemanın büyük rol oynadığını" söyledi.

Jüride Mısırlı yönetmen ve senarist Hala Halil, Fransız film eleştirmeni ve yazar Nada Azhari, görsel sanatlar tarihi profesörü İtalyan Valerio Carando gibi isimlerin yer aldığı uzun metrajlı filmler kategorisinde yarışmanın jürisine Türk yönetmen Zeki Demirkubuz başkanlık ediyor.

Lüle taşına 67 yıldır şekil veriyor Lüle taşına 67 yıldır şekil veriyor

Organizatörlerden yapılan açıklamaya göre, festivale Türk oyuncu Vildan Atasever, İspanyol yönetmen Judith Colell, Mısırlı oyuncu Ghada Adel, Faslı yönetmen Hasan Benjelloun ve İtalyan yönetmen Daniele Vicari çok sayıda isim konuk olacak.