ERKEN HABER - Yaklaşık 9 yıldır süren Rusya Ukrayna savaşı, dünyadaki diğer milletlerin girişimlerine rağmen devam ediyor.

2014 yılında başlayan Rusya işgalinin ardından Rusya-Ukrayna savaşı kapsamında yaşanan anlaşmazlıkların ardından Rusya, 24 Şubat 2022'de askeri saldırılara başlandı.

Rusya Lideri Vladimir Putin'in emriyle başlatılan saldırılar, 10 aydır aralıksız sürüyor. ABD, BM ve AB başta olmak üzere birçok ülkenin tepki gösterip savaşın sonlandırılması talebine rağmen Putin, geri adım atmayarak savaşı sürdürmekteki kararlılığını ortaya koyuyor.

kadın asker3

DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANDI

Tüm dünya ülkesinin takdirini kazanan ise Ukrayna oldu.  Dünyanın en büyük güçleri arasında yer alan Rusya'nın saldırılarına Ukrayna beklenmedik bir şekilde karşı koydu.

Ukrayna'nın ülke savunmasında gösterdiği üstün başarılar sonucu Rusya işgal ettiği bazı bölgelerden çekilmek zorunda kaldı.

Rus odrusuna büyük kayıplar verdiren Ukrayna, birçok ülkeden destek görmeye devam ediyor.

kadın asker4

NATO'dan üyelerine "askeri harcamalarınızı arttırın" çağrısı NATO'dan üyelerine "askeri harcamalarınızı arttırın" çağrısı

BAŞARIDA KAHRAMAN KADINLAR DA VAR

Ukrayna'nın savunmasında eli silah tutabilen herkes orduya dahil oldu. Nüfusu ve yüzölçümü bakımından Rusya ile mukayese dahi edilemeyecek durumda olan Ukrayna, savunasındaki başarısını halkının ülkelerine olan bağlılığıyla sağlamayı sürdürüyor.

kadın asker1

Ukrayna ordusunda görev alan erkek askerlerin yanı sıra kadın askerler de cephelerde her türlü zorluğa göğüs gererek ülke savunmasına destek veriyor.

Kadın askerlerin fotoğrafları, sosyal medya platformlarında yayınlanmasının üzerinde dünya genelinde takdir kazandı.