KAMPALA (AA) - Kabowa semtinde 1974'ten beri hizmet veren okul ile yetimhanede 300'ü Somali'den gelen mülteciler olmak üzere 700 çocuk kalıyor.

Buradaki çocuklardan bazıları mülteci olduğundan, bazıları zengin ailelerin yanında zorla çalıştırıldığından, bazıları ise babası ve annesi vefat ettiği için yetimhaneye gelmek zorunda kalıyor.

Yetimhanede farklı yaşam hikayeleri olan çocuklar da bulunurken özellikle Somalililerin ülkelerinden ayrılmadan önce yaşadığı olaylar küçük yüreklerinde silinmesi zor izler bırakıyor.

Uganda'da düzenli ve iyi şartlara sahip yetimhanelerin daha çok Hristiyan halk ve kiliselere bağlı kuruluşlara ait olduğu biliniyor. Müslüman halkın ve camilerin desteklediği yetimhanelerin ise genellikle yetersiz şartlara sahip ve bakımsız olduğu düşünülüyor.

Birçok yetim hastalıktan ölüyor

ABD’de bir ilk: Başörtülü yargıç göreve başladı ABD’de bir ilk: Başörtülü yargıç göreve başladı

Yetimhanede kalan çocukların birçoğu ebeveynlerinden gelen HIV virüsü ile beslenme bozukluklarından kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.

UNİCEF verilerine göre, Uganda'da 900 bin mülteci çocuk bulunuyor. Bu ülkedeki çocuklar, mülteciliğin yanında zorla yerinden edilme, sevdiklerinden ayrılma ile fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalma travmasıyla baş etmeye çalışıyor.

Muhabir: Muhammed Enes Yıldırım