Faiz maliyetleri Fed'in hazineye aktardığı karını azalttı Faiz maliyetleri Fed'in hazineye aktardığı karını azalttı

ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katar dönüşü yaptığı açıklamada gıda fiyatlarındaki artıştan zincir marketleri sorumlu tutmasıyla 'Üç harfi zincir marketler'' tartışması başladı. Tartışmalar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'FETÖ irtibatları araştırılsın' çıkışı ve BİM'in patronu Galip Aytaç'ın cevap niteliğindeki açıklamalarıyla daha da alevlendi. Tartışmalar devam ederken zincir marketlerde ŞOK, BİM'in patronuna bayrak açarak dernek başkanlığından istifasını istedi. sonrası BİM'in patronu zincir marketlerin oluşturduğu dernek başkanlığından istifa etti. BİM'in patronu Aytaç'ın Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığından istifaya götüren süreçte tehditler havada uçuştu. 

Zincir Marketlere yönelik tartışmada gün gün neler yaşandı: 

21 Kasım-Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir."

22 Kasım 2022-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: ‘’Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ'yle irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Ekmeğimizden çalan, sofralarımızın tadını kaçıran, mutfaklarımıza karabasan gibi çöken kim varsa iki yakasından tutmak devletin asli vazifesidir, bu vazife de bihakkın yerine getirilecektir''

23 Kasım-Ticaret Bakanı Mehmet Muş: "Piyasa koşulları içinde, serbest piyasa ilkelerine aykırı davrandıkları yerde, mevzuatın el verdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz." Bakan Muş, Rekabet Kurulunun, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdiğini kaydetti.

28 Kasım-Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Zincir marketlerde satılan kimi ürünlerin fiyatlarının mukayesesi üzerinden yeni bir kampanyanın alevlendirildiğini ne yazık ki görüyoruz. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaklardır."

30 Kasım-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye cevap niteliğinde konuşan BİM patronu Aykaç: “Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bu temel taşları yerinden oynatmaya da bunların güçleri yetmez. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.”

1 Aralık-Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı olan BİM CEO’su Galip Aytaç’a sert çıkan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Aykaç’ı tehdit etti: “Piyasadaki olağan dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket ederek halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız.”

1 Aralık-Habertürk Yazarı Fatih Altaylı: "Türkiye’deki hayat pahalılığının nedeni olarak bu zincirleri gösteriyorlar. Ve ilk kez yıllarca destekleyip parçası oldukları iktidar tarafından hedefe alındılar. Madem öyle kapatın üç harflileri. Bakalım ucuzluk olacak mı!"

2 Aralık-Ticaret Bakanı Mehmet Muş:"Tüm gıda ürünlerinin anlık takibini yapacak yeni bir sistemi geliştiriyoruz" 

2 Aralık-Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması gerektiğine inanıyoruz" çıkışı sonrası "Hadi dediğine kulak asalım ve zincir marketlerin adının FETÖ ile kesişen yollarına bakalım..." diyerek, bazı zincir marketleri mercek altına aldı ve A101, BİM ve ŞOK zincir marketlerle ilgili FETÖ iddialarında bulundu.

2 Aralık-MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin zincir marketlerle ilgili açıklamasının ardından Burdur'un Tefenni ilçesinde MHP'li belediye, bir BİM şubesinin girişine Bahçeli'nin sözlerinin olduğu reklam panosunu koydu.

3 Aralık-Ağrı'da faaliyet gösteren A101 zincir marketin 5 şubesi, AK Partili Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın talimatıyla belediye ekipleri tarafından mühürlendi.

4 ARALIK-ŞOK Marketler, zincir marketlere gelen hedef göstermelere yanıt veren BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç’ı dernek başkanlığından istifaya çağırdı: ‘’Bu açıklamalar nedeniyle şirketimiz ve derneğimiz zan altında kalmış, özellikle ticaretimize yönelik haksız ve ölçüsüz saldırıların maalesef artmasına sebebiyet vermiştir.” BİM patronunun istifaya davet edildiği metinde Aykaç istifa edene kadar ŞOK’un ‘toplantılara katılmayacağı ve alınan kararlara bağlı olmayacağı’ yazıldı: “Bu süreçte kendisi tarafından Şirketimizi ve Derneğimizi bağlayacak herhangi bir açıklama yapmamasını önemle rica ederiz.”

4 Aralık-MHP lideri Bahçeli'nin 'kahramanımız' dediği, daha önce suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Kürşad Yılmaz, BİM'in İcra Kurulu Üyesi ve patronu Galip Aykaç'ı tehdit etti. Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Kime kimlere hangi güce güveniyorsanız bütün güvendiğiniz güçlerle hepinize diyorum; tuttuğunuz köşe başları mezarınız olur" dedi.

4 Aralık-BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığından istifa etti. Aykaç'ın zincir marketlere yönelik siyasilerin eleştirilerine verdiği yanıt tartışma yaratmıştı. Aykaç istifa açıklamasında ''Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli'nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi. Kusura bakmasınlar lütfen'' ifadesini kullandı. Kararının, ŞOK Marketler Ticaret A.Ş.'nin dilekçesinde yer alan taleple ve içerikle hiçbir ilgisinin olmadığını kaydetti.