Metaverse'nin ilk adımı olarak uluslararası sertifikalı takı satışı yapan NFT mağazası Ankara'da açıldı.

Robotlar hızlı geliyor ve işleri devralıyor Robotlar hızlı geliyor ve işleri devralıyor

ERKEN HABER - Türkiye’nin ilk NFT Mağazası Ankara Bağlıca'da Zümra Daiamond markası adı altında açılışı yapıldı.

MBE ASSOCIATION olarak da bilinen Uluslararası Metaverse ve Blockchain Teknolojileri Eğitim Derneği onaylı NFT sertifikalı değerli takılar, bugün itibariyle pilot mağaza olarak seçilen Ankara Bağlıca merkezli mağazada satış yapmaya başlandı.

takı2

DEĞERLİ TAKILARIN GÜVENİLİRLİĞİ

Değerli takıların sertifikasyon ve güvenilirliği sorununa çözüm üretmek amacıyla Blockchain teknolojileri kullanılarak üretilen NFT Sertifikaları, bir başka benzerinin oluşturulamaması yani eşsiz olmasını sağlıyor.

Bu özelliği ile alıcılara şeffaflık ve güven sunan MBE ASSOCIATION sertifikalı ürünler uluslararası bir platform olan decentralcertificate.org'un NFT marketi olarak bilinen opensea.io hesabından görüntülenebiliyor.

Sertifika üzerindeki QR kod okutularak kolaylıkla ulaşılabilecek sertifikalara ait değerli takılar, NFT mağazalarında satılabiliyor. 

takı3

ULUSLARARASI GÜVENCE

Blockchain Teknolojileri Eğitim Derneği Başkanı Rabia Çiçek, sçinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran dijital dönüşüm süreciısı, her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar kazandırmaya ve dünyayı değiştirmeye devam ettiğini söyledi.

Dijital mülkiyet ve koleksiyonculuk gibi olgulara yeni boyutlar kazandıran NFT'nin dijital dünyada dönüştürücü etkiye sahip olduğunu belirten Çiçek, açılışını yaptıkları mağazanın Türkiye'de bir ilk olduğunu, böylece değerli takıların uluslararası sertifika güvenliği kapsamında müşterilere satış yapıldığını anlattı. 

NFT NEDİR?

NFT kavramının açılımı “Non Fungible Token” ya da Türkçe’deki karşılığı ile “Değiştirilemez Token” olarak ifade ediliyor.

Aslında bir tip kripto para cinsi olarak da ifade etmenin mümkün olduğu NFT, diğer kripto para türlerinden farklı olarak klasik tanımların haricinde değerli bir varlığı temsil edebiliyor. Örneğin, dijital ortamda varlık gösterebilen ve bir kişinin mülkiyetine ait olabilen metalar, NFT sınıfına girebiliyor. NFT’ler bu anlamda bir kripto paradan çok bir meta ya da ürün olarak değer görüyor.

Kripto paralar ile benzerliklerinin temel sebeplerinden biri de, NFT’lerin de Bitcoin ya da Ethereum gibi gibi blok zincir tabanlı bir yapıya bağlı olmasından kaynaklanıyor.

NFT’ler ağırlıklı olarak koleksiyon değeri gören ürünlerden oluyor. Örneğin eskilerde çok popüler olan oyun kartları, dijital ortamda NFT olarak karşılık görebiliyor. NFT’nin kripto paralardan bir diğer farkı da her bir NFT’nin özgün olup farklı şekilde tasarlanabilmesi oluyor.