ERKEN HABER -DEİK İş Forumu'na Türk sanayici ve iş adamlarını davet eden Bangladeş Halk Cumhuriyeti Gaziantep Fahri Konsolosu Erdal Özdemir, buradaki forumda iş fırsatlarının değerlendirilerek ülke kalkınmasına katkı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi ve Bangladeş Dakka Ticaret ve Sanayi Odası (DCCI) iş birliğiyle 29 Eylül 2022 Perşembe günü saat 10:30 - 15:30 arasında Gayrettepe Dedeman İstanbul Oteli’nde “Türkiye–Bangladeş İş Forumu ve İkili Firma Görüşmeleri” düzenlenecek.

İş Forumu'na Dakka Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rizwan Rahman, Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ve Bangladeş iş dünyasından iş heyetlerinden oluşan genişi katılım sağlayacak. 

NEDEN BANGLADEŞ?

Fahri Konsolos Erdal Özdemir, sanayici ve yatırımcılar için Bangladeş'in önemli bir pazar olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Bangladeş’teki iş ve ticaret fırsatlarının ele alınacağı iş forumunda Bangladeş’ten katılım sağlayan firmalar ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.

İngiltere Kuzey Denizi'nde 898 blok için gaz ve petrol lisansı verecek İngiltere Kuzey Denizi'nde 898 blok için gaz ve petrol lisansı verecek

165 milyon kişilik nüfusuyla önemli bir pazar sunan Bangladeş, 2009-2010 arasında yüzde 7 ortalama büyüme kaydederek Asya–Pasifik bölgesinin en hızlı gelişen ekonomilerinden biri. 

Bangladeş’in ekonomik olarak kaydettiği gelişme hızına paralel olarak hemen her sektörde ticaret ihtiyacı hızla artıyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra Bangladeş’in inşaat sektörünün önümüzdeki her 5 yılda bir yaklaşık yüzde 8 büyüme hedefi beklentisi bulunuyor.

SEKTÖRLERİNDE ÖNCÜ FİRMALAR KATILACAK

Bangladeş iş heyetinde  temsil edilen firmalar, Kimya ve plastik sanayi, Yapı ve İnşaat, Gıda ve Tarım, Otomotiv Sanayi, Elektronik sanayi, Makine sanayi, Tekstil ve Mobilya sanayi ve Savunma sanayi alanlarında iş görüşmeleri yapılacaktır.

Gaziantep Türkiye’nin sanayide en hızlı büyüyen şehirlerden biridir. Bu anlamda DEİK’in düzenlediği bu iş forumuna katılım sağlayacak firmaların ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

Asya Pasifik’in en hızlı gelişen ülkelerinden olan Bangladeş ile ikili ticaretimiz açısından önemli fırsatlar yaratacak olan Türkiye-Bangladeş İş Forumu’na katılmak isteyen firmalarıın DEİK ile irtibata geçmesi gerekiyor.