ERKEN HABER - Geçen hafta açıklanan ve Ankara ile Moskova arasında derinleşen bağların işareti olarak değerlendirilen bir anlaşma kapsamında 600 milyon dolarlık doğalgaz ödemesinde erteleme gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Adlarının açıklanmasını istemeyen ve Reuters haber ajansına demeç verdiği belirtilen iki kaynağın anlaşmaya göre Türkiye’nin Rusya’ya yapacağı 4 milyar dolara kadar enerji ödemesinin gelecek yıla ertelenebileceğini kaydettiği belirtildi. Anlaşmanın detayları daha önce açıklanmamıştı.

Türkiye enerji ihtiyacını büyük ölçüde ithalat yoluyla karşılıyor ve Rusya en büyük tedarikçisi konumunda. Rusya ile yapılan gaz ödemeleri anlaşmasının, Türkiye’nin lirayı desteklemeye yönelik alışılmışın dışındaki ekonomi politikaları ve yükselen döviz kuru nedeniyle tükenen döviz rezervleri üzerindeki baskıyı bir miktar hafifletebileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’ya askeri operasyon düzenlemesinin ardından enerji fiyatları da artmıştı. Reuters’a demeç veren kaynaklardan birinin “Resmi olarak 600 milyon dolar değerindeki bir ödeme gelecek yıla ertelendi. Enerji fiyatlarındaki artışın bunda büyük etkisi oldu” dediği kaydedildi.

“TÜRKİYE DAHA DA ERTELEYEBİLİR”

Enerji fiyatlarının seyrine bağlı olarak Türkiye’nin önümüzdeki aylarda bu tür ödemeleri daha da erteleyebileceğini belirtildi.

Rusya ve Türkiye enerji bakanlıkları ile enerji şirketleri Gazprom ve Botaş, Reuters’in konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye ve Moskova’nın Ankara’nın enerji ödemelerini belirli bir miktara kadar ertelemesine olanak tanıyan bir anlaşma üzerinde anlaştığını söylemiş ancak ayrıntı vermemişti.

Kurban fiyatları üçe katladı Kurban fiyatları üçe katladı

Türkiye’nin enerji ithalat faturası geçen yıl 100 milyar dolara yaklaşarak rekor kırdı ve Şubat ayına kadarki 12 aylık dönemde toplam 53,5 milyar metreküplük doğal gaz ithalatının yüzde 39’unu Rusya’dan yaptı.