ERKEN HABER - Rize-Artvin Havalimanı'nda Milli Savunma Bakanlığı'na ait apronda, saat 06.50'de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta yerli füze 'Tayfun', Sinop açıklarına fırlatıldı. Füze, 561 kilometre uzaklıktaki hedefi başarı ile vurdu. YILDIRIM ve BORA'dan sonra TAYFUN, Türkiye'nin üçüncü balistik füze sistemi oldu.

Sinan Ateş soruşturmasında endişelendiren gelişme Sinan Ateş soruşturmasında endişelendiren gelişme

Bloomberg: Türkiye kısa mesafeli balistik füze denemesi yaptı

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, dikkat çekici bir iddiayı ortaya attı… Medya kuruluşunun iddiasına göre Türkiye dün yerel saatle 07.00 sularında Rize’den bir balistik füze denemesi yaptı.

GÖRÜNTÜLER SERVİS EDİLDİ

Görüntüleri bugün servis eden ajanslar haberi; "Rize-Artvin Havalimanı'nda Milli Savunma Bakanlığı'na ait apronda, saat 06.50'de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta yerli füze 'Tayfun', Sinop açıklarına fırlatıldı" ifadeleriyle geçti.

İsmini açıklamayan iki yetkili Karadeniz üzerinden kısa mesafeli balistik füze denemesinin yapıldığını açıkladı. Füzelerin yaklaşık 561 kilometre uçtuğunu ve Sinop açıklarına düştüğü belirtildi.

Denemelerin gizliliği sebebiyle isimlerini açıklamayan yetkililer bu mesafenin bu güne kadar Türkiye’de üretilen en uzun menzilli füze olduğunu da dile getirdi.

YUNAN MEDYASI GENİŞ YER AYIRDI

Tayfun ismi verilen füze projesinin birkaç yıldır test ve geliştirme aşamasında olduğu da belirtilirken bu yetkililer projenin detayları ile ilgili ise bir bilgi vermedi.

Son yıllarda Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan ve Washington ile gerilim yaşayan Ankara’nın bu denemesini Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini de manşetlerine taşıdı.