ERKEN HABER- Tunus'un kuzeyinde düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin alabora olması sonucu 1 kişi öldü, 5 kişi ise kayboldu.

Tunus Ulusal Güvenlik Kuvvetleri Sözcüsü Hüsameddin el-Cibali, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Binzert kenti açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin battığını belirtti.

Cibali, "Deniz Kuvvetlerine bağlı birliklerin sürdürdüğü arama kurtarma çalışmalarında şimdiye kadar 10 kişi kurtarılırken 1 göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı." ifadelerini kullandı.

Alabora olan teknede 16 kişi bulunduğu bilgisine ulaştıklarını aktaran Cibali, kayıp 5 göçmen için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

- Avrupa'ya yönelik 1509 göç girişimi engellendi

Tunus Ulusal Güvenlik Kuvvetlerinin 25 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 2022'nin başından itibaren Tunus genelinde Avrupa'ya yönelik 1509 düzensiz göç girişiminin engellendiği duyurulmuştu.

Uluslararası Göç Örgütünün 26 Ekim'de yayımladığı raporda, Ocak 2021'den bu yana çoğunluğu Libya ile Tunus kıyıları çıkışlı olan ve İtalya veya Malta'ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerden 2 bin 836'sının teknelerinin batması ya da açlık, susuzluk gibi nedenlerden hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

İskoçya'ya 'Pakistan kökenli' başbakan İskoçya'ya 'Pakistan kökenli' başbakan

Her yıl binlerce göçmen, daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa'ya ulaşmak için Afrika'dan Akdeniz'e açılıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa'ya ulaşmayı başarırken bir kısmı ise denizde can veriyor.