ERKEN HABER - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in kurtuluşunun 100. yıldönünü dolayısıyla Gündoğdu Meydanı’nda düzenlen etkinlikte yaptığı konuşmaya tepkiler sürüyo.

Tunç Soyer, "Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler." diyerek Osmanlı'yı hain ilan ederken, konuşmasında Yunan'ın adı dahi geçmedi.

9 Eylül İzmir'in kurtuluşunun 100. Yılı dolayısıyla kentteki Gündoğdu Meydanı'nda etkinlikler düzenlendi. Etkinlik kapsamında kürsüye çıkan CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tepki çeken ifadeler kullandı.

"BÜTÜN MİLLETİ ATEŞE ATTILAR"

"Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi" diyen Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: "Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Sadece ve sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımız ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi işgal etti."

"KUTLAMALARI ATİNA'DA YAPIN"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İzmir'in kurtuluş yıl dönümü etkinliğinde İzmir BB Başkanı'nın konuşması, tarihi acıyla ve kahramanlıkla dolu olan İzmir'imize büyük hakarettir. Osmanlı'yı hain ilan ediyor ama işgalci Yunan'ın adını zikredemiyor bile. Seneye kutlamaları Atina'da yapın da tam olsun." ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli

DEVLET BAHÇELİ'DEN TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir'deki 9 Eylül törenlerinde yaptığı konuşma için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e sert tepki gösterdi.

Bahçeli "Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100'üncü yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkansız devşirme hastalığıdır" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, '741'inci Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

"Büyük ceddimiz Ertuğrul Gazi ile başlayan gelişme, müteakip çağlarda yalnızca Türklerin değil, dünya tarihinin de akışını değiştirecek dinamikleri peş peşe tetiklemiştir. 624 yıllık cihanşümul bir kudrete Söğüt'ten atılan inançlı adımlarla ulaşılmış, coğrafyalar Türk milletinin muazzam atılımlarıyla yeni baştan biçim ve şekil almıştır. Bu muvaffakiyet hali, ilhamını Oğuzlar'ın gücünden, duasını Hayme Ana’dan, desteğini Gündüz Alp'ten alan Ertuğrul Gazi'yle ivme kazanmıştır. Ertuğrul Gazi ve onun yeşerttiği anlayış, önceki dönemlerin çapsız kavgalarından, derin ihtilaflarından ders ve sonuçlar çıkarmış, çatışarak, çarpışarak, cepheleşerek, bölünerek, ayrışarak, farklılaşarak büyük ülkülere ulaşılamayacağını kavramıştır." 

"TUNÇ SOYER HADDİNİ BİL"

Sosyal medyadan vatandaşlar da Tunç Soyer'in konuşmalarına tepki göstermeye başladı.

Twitter üzerinden #HaddiniBilTunçSoyer hashtag açıldı. Vatandaşlar, Osmanlı'yı hain olarak gösterecek nitelikteki konuşmadan dolayı Tunç Soyer'in özür dilemesini istiyor.

TUNÇ SOYER TEPKİLERE YANIT VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünün kutlandığı tarihi gecede Atatürk'ün Söylev'inden atıfla yaptığı konuşmaya AKP ve MHP’den sert tepkiler geldi. Soyer eleştirilere, “Biz işgalcilerin gemileriyle kaçan saray erkanının değil, bağımsızlığımız için göğsünü siper eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu uğurda canını feda eden atalarımızın izinden yürümeye devam edeceğiz” karşılığını verdi.

SOYER KONUŞMASINDA NUTUK'TAN DA ALINTI YAPTI

Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz" Erdoğan'dan seçmene "Sensiz olmaz"

Tarkan sahneye çıkmadan önce halka hitap eden Tunç Soyer, şunları söyledi:

“9 Eylül hem şehrimizin hem memleketimizin kurtuluş günüdür. Ve büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşın son gününü zaferle, zaferin ilk gününü ise barışla taçlandırmış. Şimdi de o Cumhuriyet'i yine barışla, demokrasiyle taçlandırmak bize düşüyor. Bu Cumhuriyet'i demokrasinin tatlı güneşiyle aydınlatacak olan biziz, sizlersiniz. Bu sorumluluğun bilinciyle şimdi sıra bizde. Bağımsızlık ateşini yüz yıl önce yaktığımız gibi bugün de ülkemizin içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya muktediriz.”