ERKEN HABER - Sayıştay, 2021 yılı denetim raporları kamuoyuyla paylaşıldı. “Genel Bütçe Kapsamındaki Kamu İdareleri” kapsamında yer alan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kendilerine ait faaliyet raporu ve mali tabloları Sayıştay’a vermediği için kurum hakkında denetim yapılmadı.

Sayıştay’ın hazırladığı 2021 Yılı Faaliyet Genel Değerlendirme Raporu’nun beşinci sayfasında şu ifadelere yer verildi:

Sigaraya 10 lira zam geliyor Sigaraya 10 lira zam geliyor

“Yapılan inceleme neticesinde, Sayıştay tarafından değerlendirmeye tabi tutulan kamu idarelerinden 17'sinin faaliyet raporunu yayımlamadığı görülmüştür. Bu idarelerden 2'si genel bütçeli idare, 2'si özel bütçeli idare ve 13'ü belediyedir.”

TÜİK ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

Sayıştay’a faaliyet raporu ve mali tablo göndermeyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yılın sonlarından bu yana gündemde.

Nisan ayına kadar Türkiye genelinde satılan 400'den fazla ürünün ortalama fiyatını TÜİK verileri sayesinde takip edilebiliyor, hangi ürünlere ne kadar zam geldiği buradan öğrenilebiliyordu. Ancak TÜİK bu ürünlerin ortalama fiyatlarını yayımlamayı bırakarak bunun yerine madde grupları açıklamaya başladı. Bu da TÜİK'in enflasyon hesabı üzerindeki kamuoyu denetimini zorlaştırdı.

TÜİK’e göre tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 80,21’e yükseldi. ENAG ise enflasyonun yüzde 181,37 olduğunu hesapladı. TÜİK'in hesap tablolarını teslim etmemiş olması da eleştirileri yoğunlaştırdı.