ERKEN HABER - Diyarbakır ve Adana'da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik düzenlediği 'Pençe-Kılıç Hava Harekatı'ndan rahatsızlık duyan HDP'liler, göster düzenlemek istedi. Diyarbakır'da aralarında HDP'lilerin de bulunduğu 47 kişi gözaltına alındı, Adana'da gruplar halinde dağılmalarına izin verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Suriye ve Iraktaki hava saldırılarını protesto etmek için Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda açıklama yapmak için bir araya geldi.

Tüfekle rastgele ateş açan zanlıya müdahale eden 4 polis yaralandı Tüfekle rastgele ateş açan zanlıya müdahale eden 4 polis yaralandı

Açıklamanın yapılacağı yerde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan, “Hiçbir şey bizi engelleyemez. Biz barıştan yanayız. Bizi çevreleyen savaştan yanadır” dedi.

Polisin müdahalesinin ardından ilk belirlemelere göre aralarında HDP İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan’ın da olduğu 47 kişi gözaltına alındı.

ADANA'DA GERGİNLİK

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye ve Irak'ın kuzeyinde bulunan PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurlara yönelik 'Pençe-Kılıç Hava Harekatı' düzenledi. HDP'liler, harekatı protesto için Çukurova İlçe Başkanlığı bahçesinde toplandı.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri de gruba bina içinde basın açıklaması yapmaları gerektiğini bildirdi. Binaya girmeyen gruba, çevik kuvvet ekibi müdahale etti.

Polise direnenlerden bazıları, plastik sandalye ve şeker kaplarını ekiplere fırlattı. Cop ve kalkan kullanan ekipler, eylemcilerin binaya girmesini sağladı.


Öte yandan arbede sırasında gözlük ve ayakkabılarının kaybolduğunu öne süren bazı kişiler, polislerle tartıştı.

Bir süre ekiplerle tartışmaya devam eden eylemcilerin daha sonra gruplar halinde dışarı çıkmalarına izin verildi.