Hatay 2. Hudut Alay Komutanlığına bağlı sınır karakolunda kurulu bulunan sistem, terör, düzensiz göç ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemede etkin rol oynuyor.

ERKEN HABER - Suriye sınırında Hatay 2. Hudut Alay Komutanlığı'na bağlı Sucu Şehit Yüzbaşı İlker Acar Hudut Karakolunda kurulu bulunan KAYI Sınır Güvenlik Sistemi, modern algılayıcı cihazlarla başta terör olayları olmak üzere düzensiz göç ve kaçakçılık olaylarının önlenmesinde kullanılıyor.

Ev sahibi olmak isterken dolandırıldılar Ev sahibi olmak isterken dolandırıldılar

Hatay'ın Kırıkhan ilçesindeki sınır karakolunda görevli "Hudut kartalları", sorumluluk alanında her türlü hava şartında 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Mehmetçik, 6,5 kilometrelik sınır sorumluluk alanındaki kuleden gözetleme ve zırhlı araçlarla devriye görevinin yanı sıra KAYI Sınır Güvenlik Sistemi aracılığıyla da Türkiye-Suriye sınırının güvenliğini sağlıyor.

Türkiye sınırına yaklaşan ve güvenlik tehlikesi oluşturan unsurlar, şahingözü termal kameralar, ACAR ve Retinar radarları, hat boyu kameralar ve MİDAS akustik teknolojik algılama sistemleriyle tespit ediliyor.

Sınıra yaklaşanlara, güvenlik duvarı yanındaki kamera sistemlerine takılı hoparlörlerden Türkçe, İngilizce, Arapça ve Kürtçe sesli uyarılar yapılıyor.

Sisteme entegre edilen ASELSAN tarafından üretilen SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi sayesinde de terör unsurlarından gelebilecek saldırı noktaları anında saptanıyor. Otomatik odaklama kabiliyetine sahip olan silah, komuta göre nokta atışı yapıyor.

Karakolda hazır bulunan ani müdahale kuvvetleri de zırhlı araçlarla sınıra geçerek devriye faaliyetini gerçekleştiriyor.

KAYI Sınır Güvenlik Sistemi sayesinde karakoldaki görüntü yönetim merkezinde askerler tarafından anlık izlenen sınır hattı, terör eylemleriyle düzensiz göç dalgasına ve kaçakçılık olaylarına karşı takip ediliyor.