ERKEN HABER - TBMM'de gelenek hale getirilen ve kamuoyunda "Torba Yasa" olarak bilinen uygulama, devam ediyor.

Her yasanın ilgili esas ve tali komisyonlarında görüşüldükten sonra Genel Kurul gündemine alınması gerekirken AK Parti döneminde başlatılan torba yasa uygulamasına bu dönemde de devam edilecek.

Muhalefet milletvekillerinin yıllardır itirazına rağmen, AK Parti'nin çoğunluk oyuyla bu düzenlemeden vazgeçilmedi.

SON DAKİKA DÜZENLEMELER

TBMM Genel Kurulu'nda "Torba yasa" görüşüldüğü sırada iktidar milletvekilleri tarafından önerge verilerek, yeni yasal düzenleme tahsis edilebiliyor.

Birbirinden alakasız, ilgili komisyonlarda incelenmemiş, milletvekillerinin düzenlemeden habersiz bir şekilde el kaldırıp oylayıp veya reddettiği önergeler, genellikle önemli konuları içeriyor.

Cumhurbaşkanlığı veya bakanlıklardan gelen talepler karşısında AK Parti Grup Başkanvekillerinin onayıyla herhangi bir veya birkaç iktidar milletvekillerine imzalatan yeni madde tahsis edilmesine ilişkin önergeler, Genel Kurul'da çoğunlukta bulunan milletvekillerinin oyuyla kabul ediliyor,

Son dakika verilen yasa teklifleri, içeriği ve sonuçları itibariyle milletvekillerinin bilgisizce oy kullanmasına yol açıyor.

BEKLENTİLER TORBA YASADA YOK

TBMM'nin 3 aylık tatili boyunca sorunlarını gündeme getiren birçok kesim, Meclis'in açılmasını sabırsızlıkla bekliyordu.

Erdoğan, Adıyaman'da afet konutlarının temelini attı Erdoğan, Adıyaman'da afet konutlarının temelini attı

Meclis açılmasına ve söz konusu torba yasanın görüşülmeye başlanmasına rağmen, gündemde olan birçok konu torbada bulunmuyor.

Özellikle Torba Yasa içerisinde EYT, Ehliyet Affı, Kamu Şefleri, Üniversiteli işçiler, imar affı, sözleşmeli işçiler, promosyon düzenlemeleri, kamu avukatlarının kadroya alınması gibi önemli konuların hiçbiri yer almıyor.  

TORBA DOLDU TAŞTI 

AK Parti, ekonomi alanında milyonları ilgilendiren teklifleri doldurduğu Torba Yasasının, aşırı dolması nedeniyle parça parça Meclis gündemine getirecek.

Üçe bölünmesi beklenen torba teklif ile kur korumalı mevduat sisteminin süresi uzatılacak, KYK kredilerinde sadece alınan ana para ödenecek. Yurtlar Kurumu borçlarının faizi sinilecek. Asgari ücretli için ise koruma kalkanı getirilecek.

Ekonomi alanında vatandaşı ilgilendiren torba teklif için geri sayım başladı. Üç ayrı teklifle dar gelirli vatandaşları rahatlatacak düzenlemeler yapılacak.

MUHALEFETİN EK MADDE ÖNERİLERİ REDDEDİLİYOR

Torba Yasa görüşmeleri sırasında muhalefet partilerinden herhangi bir milletvekilirinin ek madde tahsisine ilişkin teklifi, AK Parti ve MHP'nin oylarıyla reddediliyor.

Muhalefet milletvekillerinin Meclis'te salt çoğunluğu (yarıdan bir fazlası) bulunmadığı için muhalefetten gelen bütün teklif ve öneriler kabul edilmiyor.

Toplumun faydasına olan teklifler dahi muhalefet milletvekillerince gelmesi halinde iktidar milletvekilleri tarafından sorgulanmadan reddedilebiliyor.

SOSYAL YARDIMLARDA GELİR MİKTARI

Meclis’e sunulanacak torba yasada, yoksul, engelli ve muhtaç vatandaşlara öncelik tanınacak. Gelirin asgari ücretin üçte birinin altına düşmemesi için koruma desteği programı getirilecek.

Asgari ücretin üçte birinden az geliri olan vatandaşlara bağlanan sosyal yardımın hesaplanmasında aile üyelerinden birinin aldığı nafaka hariç tutulacak.

Hükümet, torba yasa teklifini salı günü MHP’ye sundu. Üç parça halinde Meclis gündemine getirilmesi planlanan yasa teklifinin 40 maddelik ilk kısmı ekonomik düzenlemeleri içerecek.

KYK KREDİ BORÇLARI

KYK kredi borçlarına ait enflasyon farkları silinecek. Sadece alınan kredi geri ödenecek. İşverenlerin çalışanlarına verdiği elektrik ve doğal gaz desteklerinin bin liralık kısmı, gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

İşverenlerin çalışanlarına yemek yardımını nakdi vermesi sağlanacak. İhracatı 500 bin doların üzerinde olan firma temsilcilerine düzenlemeyle iki yeşil pasaport verilecek.

KUR KORUMALI MEVDUAT 

Düzenleme ile kur korumalı mevduat düzenlemesinin süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak.

5 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacakların tasfiyesi sağlanacak.

Öte yandan yurt dışı çıkış harcını 150 TL’den 300 TL’ye yükselten madde torbadan çıkartıldı.

Yurt dışı çıkış harçlarının bedeli 150 tl olarak kalacak.